1. Ha géphajó köteles komp átkelőhelyéhez érkezik, ismételt hosszú hangjellel, egyéb hajó és tutaj hangos kiáltással köteles a kötél leeresztésére a komp személyzetét figyelmeztetni. E jelzésre a komp vezetőjének a kötelet azonnal le kell eresztenie. Ha a komp úton van, a hajó útjából haladéktalanul ki kell térnie.
2. Éjjel és korlátozott látási viszonyok között, illetve ha a komp nem közlekedik, tilos a kompkötelet kifeszítve tartani.
3. Éjjel és korlátozott látási viszonyok között a komp vezetője - a kompkötél kifeszítésétől annak leeresztéséig - köteles egy minden oldalról látható, szokásos fehér fényű lámpát lengetni.
4. Nappal a kompkötél kifeszítését - ha hajó közeledik - fehér zászló lengetésével kell jelezni.
5. A kompkötél leeresztett állapotát a kompon
a) nappal fehér zászló,
b) éjjel szokásos fehér fényű lámpa
kihelyezésével kell jelezni.
6. Ha feltételezhető, hogy a vízi közlekedés résztvevői a kompkötelet, illetve a komp közlekedését jelző fényjelzést nem észlelték, a komp vezetője köteles egy hosszú figyelmeztető hangjelzést is adni és azt szükség szerint megismételni.
1. Utas csak a járművek és az állatok behajtása után szállhat a kompra. A kompról járművekkel kihajtani és állatokat kivezetni - a komp vezetője által meghatározott sorrendben - az utasok kiszállása után szabad.
2. A szállított jármű utasa - a 3. pontban említett kivétellel - köteles a kompra történő behajtás előtt a járműből kiszállni. Az átkelés alatt utas a járműben nem tartózkodhat.
3. Az átkelés alatt a szállított járművön - mint utas - tartózkodhat:
a) a beteg, az orvos, az ápoló vagy kísérő, ha azt az orvos szükségesnek tartja vagy a kíséret szükségessége orvosi bizonyítvánnyal igazolt,
b) a fegyveres őr kíséretével szállított fogva tartott személy.
A kísérő fegyveres őrnek a jármű mellett kell tartózkodnia.
4. A kompra behajtás után a szállított gépjármű motorját le kell állítani. Ha a gépjármű vezetője a járművön tartózkodik, annak ajtaját nyitva kell tartania.
5. A fogatolt jármű hajtójának az átkelés alatt az állatok előtt kell tartózkodnia.
6. A szállított jármű megfelelő rögzítéséről a komp vezetője köteles intézkedni. A komp csak a járművek rögzítése (befékezése, szükség esetén kiékelése) után indulhat el.
7. A komp vezetője köteles gondoskodni
- a személyek, járművek, állatok és áru egyenletes elosztásáról,
- az utasok be- és kiszállásának és a járművek, valamint az állatok közlekedésének zavartalanságáról, továbbá
- a közúti jármű engedélyezett tengelynyomásának betartásáról.
Forrás: Hajózási Felügyelet