Irodalom | TARTALOM | Irodalom |
FEJEZETEK
A hetvenes évek az európai képzőművészet nagy korszakváltásának az ideje, lényegében ekkor fordult a képzőművészet iránya a modern törekvések felé. A plein air piktúra útja logikusan vezetett az impresszionizmushoz. Monet, Manet, Renoir, Degas, Pissarro, Sisley piktúrája már iskolaként képviselte az új festői irányt, és az impresszionisták hatása ha kezdetben nem is értették meg őket, ha képeik a gúny és a nevetség tárgya voltak is tüneményes gyorsasággal végiggyűrűzött az európai piktúrán. Fényfestésük, varázsos koloritjuk, nemes lírájuk új színekkel gazdagította a festészetet. Ha felléptük után tovább vegetált is még a retrográd akademizmus, a harc eszmeileg eldőlt a modern törekvések javára. Ám az impresszionizmus dicsősége is mindössze egy évtizedig tartott. Alighogy kezdték megérteni őket fő képviselőjük, Claude Monet még el sem jutott fő művei megfestéséig , néhány forradalmi társuk már túlhaladta őket. Georges Seurat végletig fokozva a színek világításbeli fokozatainak elemzését, eljutott a tudományos optikai elveken alapuló divizionizmusig (pointillizmus), és ezzel az impresszionizmus fő jellemvonását, a benyomást, a pillanatnyi érzelem rögzítését az intellektuális racionalizmussal váltotta fel; Paul Cézanne az impresszionizmus keresett pillanatszerűségével szemben az állandóság, a szilárdság elvét, az elveszett kompozíciót élesztette újjá, megtartva az impresszionizmus fényfestésének és valeur-gazdagságának a vívmányát; Paul Gauguin újra a mítosz és a homogén stílus keresését tűzte zászlajára; a divizionizmusból és a drámai realizmusból induló Van Gogh pedig mindent átlelkesítő szubjektivizmusával és vívódásával az expresszionizmus megteremtőjévé vált.
{591.} A posztimpresszionizmus három nagy képviselője, Cézanne, Gauguin és Van Gogh fellépte után a továbbfejlődés útja szétágazott. A Gauguin dekoratív-szintetizáló stílusából kiinduló un. Nabis-csoport (Bonnard, Vuillard, Denis) a szecesszió franciaországi változatát teremtette meg. Toulouse-Lautrec nyers emberlátása Picasso útját egyengette. A századvégi irodalom és filozófia hatására festői iskolává nőtt a szimbolizmus (Odilon Redon, James Ensor). A 20. század első éveiben pedig nyomon lehet követni a legújabb festői törekvések kibontakozását. Pablo Picasso 1903-4-ben festette kék korszakába tartozó, tragikus sugallatú képeit, majd 1905-ben alkotja meg a modern piktúra utolsó harmonikus, a szépség törvényei szerint rendeződő fejezetét: a cirkusz-tematikájú, áhitatos képei rózsaszín korszakát. Ezekben az években Georges Rouault Daumier és Goya örökét vállalva a kapitalista világ könyörtelen kritikusává szigorodik, Henri Rousseau pedig az álom és a realitás határmezsgyéjén festi naivan primitív, ám szuverén hangvételű festményeit. 1905-ben pedig kezd már csoporttá szerveződni Henri Matisse vezetésével az első ízig-vérig modern "izmus", a fauvizmus (Derain, Vlaminck stb.).
A kor művészi problémáival a leggyorsabban megbirkózó francia festészet tehát a hetvenes évek realizmusától és impresszionizmusától az "izmusok" koráig jutott el. Ha a többi ország festészete lassabban követte is a francia példát és erősebben kötődött a századforduló idején egyetemes stílussá vált szecesszióhoz, lényegében ugyanazt az utat járta végig, mint a francia festészet. A norvég Edward Munch, a német "Die Brücke" csoport jelentkezése egyaránt arra utal, hogy az európai piktúra elérkezett az "izmusok" problémaköréhez.
A század utolsó évtizedeiben a szobrászatban és az építészetben is megtörtént a korszakváltás. Auguste Rodin lírai plasztikája, Adolf Hildebrand intellektualizmus a vagy Aristide Maillol vérbő formázású, mediterrán ihletettségű újklasszicizmusa a modern plasztika alapjait teremtette meg. Építészetben pedig a Chicagói iskola (Suliivan, Frank Loydt Wright), a francia mérnöképítészek (Eiffel, Perret) és a szecesszió építészetének képviselői közül kialakuló funkcionalista szárny (Peter Behrens, Van de Velde) munkálkodása révén a fejlődés eljutott a modern építészet küszöbére.
A magyar művészet fejlődése ugyanez időben sokágú és ellentétes tendenciáktól terhes. A korszak elején Munkácsy Mihály romantikus realizmusa, Paál László barbizoni ihletettségű tájfestészete és Izsó Miklós ízes plasztikája képviselte a haladást, ám Szinyei Merse Pál főművében, a Majálisban (1872) a franciákkal már úgyszólván egyidőben jutottunk el a modern festői törekvések első nagy problémakörének, a plein air festésnek a megértéséig. Bár a hivatalos Magyarország reprezentatív festője a müncheni akadémizmus hű képviselője, Benczur Gyula volt; a kiállítások falait elözönlötte a müncheni anekdota-piktúra "magyarított" tucatterméke; bár a szobrászatban nem a monumentális érzékű Fadrusz János, hanem a neobarokk-akademista Zala György kapta a legnagyobb megbízásokat és az építészetben Ybl Miklós nagykultúrájú neoreneszánsz stílusa mellett az építészeti gondolatot megcsúfoló, retrográd szellemű eklektika uralkodott mégis: a kilencvenes évektől kezdve a fejlődés ütemét a haladó törekvések határozták meg. Lechner Ödön felléptével eredeti hang jelentkezett az építészetben is, a szecesszió {592.} nemzeti hangvételű változataként. A nagybányai festőtelep megalakításával pedig már iskolává is szerveződött a modern szellemű, haladó piktúra a retrográd irányokkal szemben. Hollósy Simon lírai realizmusa, Ferenczy Károly dekoratív és plein air törekvéseket egyesítő, intellektuális művészete példázza a modern szellemű nemzeti festészet kibontakozását. A nagybányai mozgalom etikai hatása több haladó művész útkeresését segíti. Kernstok Károly, Fényes Adolf, Vaszary János és a magányos Mednyánszky László munkássága egyaránt a haladó törekvések megerősödését tanúsítja. Rippl-Rónai József pedig, a Nabis-csoport megbecsült tagjaként, még szorosabbra fűzte a modern európai és magyar festői törekvések közötti kapcsolatot, mint volt ennek előtte. Művészetében a magyar festészet eljutott a posztimpresszionizmushoz.
A századforduló éveiben a magyar művészetre is hatott a szecesszió nemzetközi áramlata. A 20. század első éveiben pedig kezdenek kibontakozni a modern magyar művészet jellegzetes irányai is: Lechner mellett dolgozik a modern építészet első magyar képviselője, Lajta Béla; a nagybányaiak között érlelődik a "neosok" mozgalma, amely majd a "Nyolcak" megalakulásához vezet; kezdik megtalálni sajátos útjukat az alföldi festők, és fő műveit festi már a kor legeredetibb magyar festője, Csontváry Kosztka Tivadar.
Munkácsy Mihálytól Rippl-Rónaiig, Szinyei Mersétől Csontváryig, tehát a romantikus realizmustól s a plein air piktúrától a posztimpresszionizmusig és az expresszionizmusig ível a magyar képzőművészet egykorú útja. Láthatjuk: a szóban forgó periódus nemcsak Európában, hanem Magyarországon is a művészettörténeti nagy sorsfordulóknak a modern művészet kibontakozásának az időszaka.
Irodalom | TARTALOM | Irodalom |