38. család: Élescsőrű-félék (Oxyrancidae) | TARTALOM | Koronás királymadár (Onychorhynchus coronatus P. L. S. Müll.) |
A királygébicsfélék családjához tartozik eddigi ismereteink szerint 87 nembe sorolt 617 madárfaj. Ezek megjelenésükben és sajátságaikban a mi gébicseinkre és légykapóinkra emlékeztetnek. Elterjedésük csupán Amerikára szorítkozik, de ott Kanada északi részétől a Tűzföldig terjed s még a Nyugat-Indiákon, a Galapagosz és Falkland-szigeteken is vannak képviselői. Az idetartozó madarak aprók, legfeljebb középnagyságúak, a legnagyobbak is alig rigónagyságúak. Hazájukban igen feltünő, közismert madarak, melyek úgy hangjukkal, mint viselkedésükkel valósággal kihívják az emberek érdeklődését és a tapasztalt kímélet alapján teljes bizalommal telepednek meg az ember közelében. A következőkben ennek a sokfajú családnak csak ismertebb fajait tárgyaljuk; a többiek tüzetes ismertetését helyszűke miatt mellőzni kell.
A királymadár (Tyrannus tyrannus L. vagy Tyrannus carolinensis)
Wilson, Audubon, Wied herceg és más kutatók annyi kimerítő adatot szolgáltattak a család ezen legismertebb fajának természetrajzához, hogy örömmel mondhatjuk: életmódjáról pontosan vagyunk tájékozódva.
A királymadár a Tyrannus Lacép. nem középnagyságú fajaihoz tartozik. Puha és fényes tollazata, amely fején bóbitává hosszabbodott, felül sötét kékesszürke, legsötétebb a fej oldalain; bóbitájában többnyire elrejtett, pompás tűzszínű foltja van. Alsóteste szürkésfehér, amely a mellén hamuszürkébe megy át; nyaka és torka tiszta fehér; evező- és farktollai barnásfeketék, az utóbbiak a végük táján sötétebbek és a szárnyfedőtollakkal együtt fehérhegyűek. A szeme sötétbarna, a csőre fekete, lába kékesszürke. Kevésbbé feltünő valamennyi.
A királymadár Audubon szerint az Egyesült-Államok egyik legvonzóbb nyári vendége. Ha varjút, kisebb ragadozót fedez fel, akár a közelben, akár a távolban, hirtelen felemelkedik és az egyébként veszélyes ellenség felé repülve, megtámadja azt. Csatakiáltását hallatva rácsap a nála sokkal hatalmasabb ellenfél hátára és igyekszik ott megkapaszkodni. Ilyen módon ügyetlenebb ellenfelének folytonos csőrvágásokkal alkalmatlankodva, azt kilométernyi távolságra is elüldözi, azután otthagyja és a szokásos szárnyrezegtetés, trillázás közben visszatér a fészek mellé. Alig akad sólyomféle, amely megközelítené a királymadár fészke tájékát; még a mácska is lehetőleg távoltartja magát tőle, de ha mégis arra kerül a sor, a kis harcos oly gyors és hatalmas lendülettel ront neki és minden oldalról ismételt támadásaival annyira zavarba hozza, hogy a macska a menekülésben keres védelmet és szégyenkezve hazaballag.
A királymadár megérdemli az ember legteljesebb barátságát és becsülését. A baromfiudvar sok tojása, melyet a tolvaj varjak ellen megoltalmaz, a nagyszámú baromfi, amely puszta jelenléte által biztonságban van a rabló sólymok karma elől, a rovarok tömege, melyet elpusztít, bőven felér azzal a néhány bogyóval és fügével, amit megeszik. Húsa gyenge és jóízű.
A bentévi (Pitangus sulphuratus L.)
Brazília legismertebb királygébicsféléinek egyike. Nevét éles kiáltása után kapta, melyet „ben te vi” (jól látlak) szótagokkal adhatunk vissza. Jellemzői: fejhosszúságú csőr, mely jóval magasabb, mint széles, majdnem kúpalakú, hajlott ormú; hegye erősen kampós, és finom, de éles kivágással van ellátva. Lába erős, csűdje magas. Szárnya aránylag hosszú, farka kissé kivágott; hosszú lábujjain sarlóalakú karmok vannak. Tollazata durva és aprótollú. Mint afféle igazi királygébics, egyetlen ragadozót sem enged el békében elmenni mellette. „Sohasem hiányzik mondja Wied herceg ahol alkalom kínálkozik ragadozó madár bosszantására vagy üldözésére”. De nem elégszik meg a puszta ingerléssel és lármacsapással, hanem tettlegességre is vetemedik, amennyiben felülről lecsap a ragadozóra s mindenképpen kellemetlenkedik neki, amennyire csak teheti.
38. család: Élescsőrű-félék (Oxyrancidae) | TARTALOM | Koronás királymadár (Onychorhynchus coronatus P. L. S. Müll.) |