Zöldküllő (Gecinus Boie) | TARTALOM | Hőcsike (Picumnus Tem.) |
Ez a szép madár, melyet az északamerikaiak „flicker”-nek vagy high-holernek neveznek, valamivel kisebb az előbb leírt fajnál. Az egész Észak-Amerikában előforduló Colaptes Swains nemzetséget melybe 18-admagával tartozik a következő jegyek jellemzik: szárnyuk hegyes, az evezőtollak szára színes, csőrük hajlott. Ennek a fajnak a feje teteje, nyaka hátsó része hamuszürke, kantárja, szemsávja, halántéka, feje és nyaka oldala, álla és torka agyagsárgásan rózsapirosas, jó széles bajuszsávja és nagy, félholdalakú begyfoltja fekete; felső teste a fehér farcsík kivételével feketén keresztsávozott izabellaszínű. Hasi oldala a fekete begyfolttól kezdve fehér, melle és oldala halaványborvöröses, nagy, kerek cseppfoltokkal díszítve. Tarkóján patkóalakú élénkpiros folt van.
Az aranyküllő Texastól kezdve az Északamerikai Egyesült-Államok egész keleti részén el van terjedve, egész Új-Skócia legészakibb részéig és állítólag Grönlandon is látták már. A déli államokban állandó, vagy legfeljebb kóborló madár, míg az északiakból ősszel rendesen elvándorol.
A mosómedve és a feketesikló veszélyes ellenségei. Előbbi mancsával az oduba nyúlva ha az nem túlmély biztosan ki tudja kotorni onnan a tojásokat, s persze ki is issza azokat, ilyenformán elég gyakran a kotló madarat is megfogja. A feketesikló megelégszik a tojásokkal vagy a fiókákkal. Repülése közben különféle sólymok szokták üldözni; ezek elől azonban a legközelebbi bármilyen oduban többnyire menedéket talál.
Egyetlen harkályt se ismerek, mely a fogságot olyan jól bírná, s olyan könnyen eltartható volna, mint az aranyküllő.
A rézküllő (Colaptes mexicanus Swains.)
Észak-Amerika déli és nyugati államaiban honos. Nagyon hasonlít előbb ismertetett rokonához, nemcsak nagyságra és színezésre nézve, hanem a színezés elrendezkedése tekintetében is. A különbség a kettő között az, hogy a rézküllő minden színe sötétebb és a szárnytollak szára nem aranysárga, hanem narancsvörös.
Valamennyi északamerikai szakíró, aki a rézharkályt saját hazájában megfigyelte, egyetértően azt állítja, hogy úgy szokásai, viselkedése, életmódja, hangja, mint tápláléka meg szaporodási viszonyai tekintetében szakasztott mása az aranyküllőnek.
A mezei küllő (Colaptes campestris Vieill.)
Míg a legtöbb küllő táplálékát kizárólag, vagy legalább is főképpen a fákon vagy fákból szedi, addig néhány faj a földön vadászgat. Ez a faj is azok közé tartozik és Dél-Amerika steppéinek lakója. Feje teteje és torka fekete, pofája, nyaka és melle felső színe aranysárga, tompasárga hát- és szárnytollain feketebarna keresztcsíkozás van; melle és hasa halavány sárgásfehér. Evezőtollai szürkebarnák, a tollak szára aranysárga. Kormánytollai feketebarnák, a két-két szélsőnek külső, a belső három párnak a belső zászlóján sárga keresztsávozás van.
„A mezei küllő írja Wied herceg tartózkodási helye tekintetében az összes többi fajoktól teljesen eltér, mert csak nyilt erdőmentes steppéken, vagy legfeljebb kisebb bokrokban érzi magát otthonosan. Leginkább termeszekkel, hangyákkal él. Mindenütt igen sok az ellenségük. A telepes egész hasznát gyakran ezek az apró, falánk rontópálok teszik tönkre.
Zöldküllő (Gecinus Boie) | TARTALOM | Hőcsike (Picumnus Tem.) |