1. család: Búvárcsibe-félék (Heliornithidae)

Dél-Amerikában, Nyugat-, Kelet- és Dél-Afrikában meg Hátsó-Indiában apró, sajátságos madarak élnek, melyek külsejükre nézve igen hasonlítanak a vöcskökhöz, de belső szervezetük, különösen a csontváz szerkezete rokonságba juttatja őket a guvat-félékkel, főleg a guvatgémekkel. A tojások is teljesen guvat-típusúak. A családba csak öt faj tartozik. Apró, karcsú, de erőstörzsű madarak. Csőrük olyan hosszú, mint a fejük, vékony és alacsony. Lábuk rövid, ujjaik hosszabbak a csűdnél, s a kis hátsó ujj kivételével valamennyin széles bőrkarélyokat viselnek. Szárnyukban a második és harmadik evező a leghosszabb. Erős farkukban 18 toll van, melyek enyhén kerekítettek.

A búvárcsibe (Heliornis fulica Bodd.)

A braziliaiak pikaparé-nek nevezik. Feje, nyaka felső része fekete; háta, szárnya, farka barna; szemöldöksávja, torka és nyaka eleje fehér; melle és háta sárgásfehér. Szeme barna, csőre halavány szarusárga, öreg korában piros; lába sárgásveres. Hossza 31, szárnya 14, a kettő együtt kiterjesztve 82, farka 8 cm.

Életmódjáról Wied herceg ezt írja: „A pikapáré – így mondja – Braziliában és Paraguayban él. Brazilia keleti részének folyói mentén egyáltalában nem ritka, s itt a parti sűrű bokrok és vízinövények között tanyázik. Vízirovarokkal és vízinövények magvaival él, melyek után a víz alá is lebukik, ha nem is valami gyakran. Hangja hasonlít a távolból hallatszó kiskutya ugatásához.”