8. alcsalád: Törpeantilop formák (Neotraginae) | TARTALOM | 2. Ősz antilopok (Raphicerus H. Sm.) |
A fülük alatt lévő csupasz foltjuk, fattyúcsülkeik hiánya és hátrafelé irányuló szarvaik jellemzik. Nagyon kicsiny, csinos állatok, melyek Nyugat-, Közép- és Kelet-Afrikát lakják. Három alnemük szarvaik iránya és egy, a felső- és köztiállkapocs közt lévő rés jelenléte vagy hiánya tekintetében tér el egymástól. A Nesotragus és Hylarnus alnemben jelen van, ellenben a Neotragus-ban hiányzik. Az első alnem tagjainak szarva határozottan felfelé irányuló, míg a többié hátrafelé halad a homlok irányában.
a) Pézsma törpe antilopok (Neotragus Düben)
Tagjai Kelet-Afrika és az annak partjai mentén fekvő szigetek lakói. Legismertebb faja a pézsma-antilop (Neotragus moschatus Düben). Mintegy 68 cm hosszú, sötétbarna, igen finoman őzbarnán tűzött, vöröses lehelettel, amely különösen élénk a pofákon és a nyak oldalán. Orrahegyén barna folt van, torka halványvöröses. Álla, hasa és lábai belső oldala fehér, míg külső oldalának felső része olyan színű, mint az oldalai, alsó része meg halványvöröses. Hazája Zanzibár és Kelet-Afrikának ezzel szemben fekvő része. A fölötte csinos állatka a fogságot nagyon jól bírja, ahol szaporodik is. Az egyetlen hang, amelyet hallat, prüszkölés- vagy halk báránybégetésszerű.
b) Picike törpe antilopok (Hylarnus Thos.)
Ezt az alnemet, amely Afrikának egyenlítőtáji erdőségeit lakja, csak mintegy tíz esztendeje ismerjük. A Neotragus batesi Winton az eddig ismert legkisebb kérődző, csak mintegy félszerakkora, mint a következő faj.
c) Igazi törpeantilopok (Neotragus H. Sm.)
Egyetlen képviselője, a Neotragus pygmaeus L., Nyugat-Afrika erdeiben él, Liberiától Asantiig. Az apró állat vállmagassága mindössze 25 cm, színe élénk vörösbarna, alsó része élesen elhatárolt fehérszínű.
8. alcsalád: Törpeantilop formák (Neotraginae) | TARTALOM | 2. Ősz antilopok (Raphicerus H. Sm.) |