3. Ürgék (Citellus Oken) | TARTALOM | 5. Amerikai csíkos mókusok (Tamias Ill.) |
A nemzetség tagjai legnagyobbrészt Euráziában élnek. A fej hátuljáig terjedő pofazacskók és a többé-kevésbbé földalatti életmód miatt a pofazacskós mókus összekötőkapocsnak tekinthető az ürgék és mókusok között; utóbbival jobban egyezik, mint előbbivel. Fogazatuk a mókuséhoz hasonló, de a felső fogsor első zápfoga állandóan hiányzik. Ötujjú végtagjaik rövidebbek, mint a mókuséi; aránylag gyér szőrözetű farkuk valamivel rövidebb a testnél. Rövid és nem nagyon síma bundájuk hátoldalán rendszerint élesen felötlő, hosszanti sávok láthatók.
A burunduk (Eutamias asiaticus Gm.)
A burunduk vagy óvilági mókus sokkal kisebb, mint a közönséges mókus; 10 cm hosszú farkán kívül 15 cm hosszú; vállmagassága legfeljebb 5 cm. Hosszúkás feje kissé kiálló, gömbölyded és finom szőrrel fedett orrban végződik; szeme nagy és fekete; füle rövid és kicsiny; végtagjai meglehetősen vastagok, talpa csupasz. Az elülső végtagok csökevényes hüvelykujján apró szarulemez pótolja a karmot; a gyengén bozontos farok bőre gyűrűzött. Felső ajkán öt sorban finom bajuszsörték találhatók, arcán és szeme felett is egynéhány sörte van. Rövid, durva és szorosan símuló bundája a fején, nyakán és a test két oldalán sárgás-színű s ebbe hosszú, fehérhegyű szőrök vegyülnek. A hát hosszában öt fekete sáv fut végig, szabálytalan távolságokban, a középső a hátgerinc irányában, a két következő a válltól a comb felé húzódik és halvány- vagy fehéressárga szalagot fog közre. Hasoldala szürkésfehér, farka felül fekete, alul sárgás; bajuszsörtéi feketék, karmai barnák.
A burunduk Ázsia északi felének nagyrészében, úgymint Kelet-Európa egy kis területén honos. Elterjedési köre a Dwina- és Kama-folyóktól, és keleten az Ochotski-öböltől az Anadyri-öbölig terjed. Szibériában a dauromongoliai magas steppék kivételével az Amur-folyóig található. A szojoták és burjétek nyelvén dsirki, a kínaiaknál morümski néven ismeretes mókus a tűlevelű- és nyírfaerdőket lakja s a cirbolya-fenyőerdőkben leggyakoribb. A fák gyökerei alatt meglehetősen mesterkéletlen, egyszerű üreget épít, amely villás elágazódással egyfelől a fészekhez, másfelől egy vagy két, három oldalt fekvő éléskamrához vezet; egy hosszú, kanyargó folyosó pedig kifelé nyílik. Az üreg a talaj nedvessége miatt ritkán mély, ámbár hidegebb vidékeken a hálókamra rendszerint mélyebben fekszik, mint amennyire a föld megfagy.
A pofazacskós mókus magvakkal és bogyókkal, főleg gabonaszemekkel és dióval táplálkozik, némely télre 58 kg-ot is hazahordanak pofazacskóikban és elraktározzák éléskamráikban. Sokféle készletét a különböző hónapok szerint gyüjti össze, leginkább pohánkát, mogyorót, juharfamagot és kukoricát.
A burunduk téli álmot alszik, csakhogy nem egyfolytában, s úgy látszik, hogy e mellett egész télen át táplálékra szorul. Dél-Szibériában novemberben tér téli nyugalomra, ellenben Középső-Szibériában, ahol a fagy korábban köszönt be, már október közepén megkezdi téli álmát. Egyikük sem hagyja el földalatti lakását a tél folyamán, egy folyosót azonban még az olvadás idején is nyitva tartanak, amikor is a burunduk szorgalmasan dolgozik, hogy tanyáját a beömlő hólétől megvédje és egyébként is kitisztogassa. Már olvadáskor megkezdi életét a föld színén. A nőstény májusban kölykezik először és rendszerint augusztusban másodszor. A párzást a hímek heves viadala előzi meg s azt állítják, hogy alig van harciasabb állat, mint ezek az apró, de ingerlékeny mókusok. Téli álmuk kezdete előtt néhány hétig rendkívül elevenek. Ilyenkor sokkal gyakrabban hallani a törpe fülesbagoly panaszos kiáltására emlékeztető hangjukat s ők maguk is serényen mozgolódnak. A kúszásban ugyan nem nagyon ügyesek, de futni annál fürgébben tudnak. Mint az ökörszem suhannak el a bokrok között és alatt, villámgyorsan szaladnak egyenesen előre, vagy hirtelen irányt változtatva.
A jakutok gyermekei buzgón vadásszák; párzása idején fatörzsek mögül lesik és nyirfakéregből készült síppal csalogatják, amelyen a nőstény hívogató hangját utánozzák.
A szibériaiak a burunduk bőrét értékesítik, nevezetesen Kínába küldik, ahol főleg melegebb prémek beszegésére használják.
A burundukot Szemere Zoltán ornitológus is tartotta fogságban, érdekes megfigyeléseiből a következőket idézzük (A Természet XIX. 1923): „Jól emlékszem arra, mikor megfogtuk. A gyors és könnyű megfogást a burunduk tévedésének és együgyű csökönyösségének köszönhetem. Egy göröngy melletti kis mélyedést lyuknak nézett, abba bújt be s csak későn vette észre, hogy arra nem tud elillanni.
Minthogy semmiféle kalitka nem állott rendelkezésemre, egyelőre a két ablak közé tettem. Táplálékul főleg napraforgómagot kapott, azt nagyon szívesen ette. Megette a száraz kenyeret is, de az alma nem kellett neki. Nemsokára rájöttem, hogy a legjobban szereti a cirbolyamagot.
Később azután tettem be neki egy mohával kibélelt papírdobozt, melyet annyira megkedvelt, hogy a legcsekélyebb neki gyanús neszre rögtön belesurrant”. Később két példánya volt Szemerének, „egymással nagyon jól megfértek, az ellenségeskedésnek soha a legcsekélyebb jelét sem mutatták. Azt már régen észrevettem rajtuk, hogy a tisztaságot szerették, üríteni mindig félre vonultak, egy erre a célra kiválasztott sarokba. Nemsokára kerítettem egy eleven öreg verebet, amelyet beeresztettem a burundukjaimhoz. Az eddig oly jámbor állatkáknak látszott csíkos mókusok egyszerre nekivadultak. Villámgyorsan ide-oda ugrálva üldözték a szerencsétlen verebet. Szinte kirítt a szemükből az a vad szenvedély, amellyel hivatlan vendégüket megfogni igyekeztek. Amit tudni akartam, megtudtam. Biztosra vehettem tehát, hogy ez is meglehetős fészekrabló.
Az első télen nem sokat aludtak az én csíkos mókusaim, mert a szobában tartottam őket. A leghosszabb idő, melyet egyhuzamban álomban töltöttek, egy hét volt, legtöbbször azonban csak 23 nap.
Megfigyeléseim szerint írja Szemere a vemhesség 22 napig tartott. A nálam fogságban megtermékenyített nősténynek 6 fia lett.
A szoptatás ideje alatt mindkét anyaburundukomnak adtam naponta friss füvet, amelyet nagyon szívesen ettek.
A nyár folyamán többször láttam az udvaron egy burundukot. A fogolytábornak ezen a részén volt egy kis veteményes- meg virágoskert... Rendesen itten láttam, amint az oly gondosan felkötözött, sűrű futóborsó indái között járkált, eszegetett. Úgy látszik, a borsót szerette a legjobban, majdnem mindig ott láttam.
Hangja az ürgéére emlékeztető füttyentés, de valamivel élesebb, melyet leginkább meglepetéskor vagy ijedtében hallat. Az üzekedés alatt hallottam tőle egy halk mormogásszerű hangot.”
3. Ürgék (Citellus Oken) | TARTALOM | 5. Amerikai csíkos mókusok (Tamias Ill.) |