Regények | TARTALOM | Szatírák |
Moldova regényeiben egyes figurák, típusok többször is sablonszerűen megjelennek; s jellegzetes olykor a figurák kapcsolódása is. Ezek a jellemző szituációk már az első novelláskötetben megjelentek, s az író makacsul vissza-visszatért hozzájuk későbbi műveiben. A férfinő kapcsolat legjellemzőbb alapsémája Moldovánál a szegény fiú-gazdag lány szinte népmesei jellegű kapcsolódása. Az Idegen bajnoktól kezdve számtalan formában jelenik meg az a kiindulóhelyzet, amely a szegény sorsú, társadalmilag mélyebben elhelyezkedő fiú és a "jó családból való", társadalmilag magasabban álló lány kapcsolatára épül. Az Idegen bajnokban a jóléthez szokott, kényelemben és bőségben felnőtt lány hagyja el otthonát, hogy megossza a nyomorúságot Ljubomirral, a társadalmon kívül lézengő írójelölttel. Hasonló a helyzet a Malom a pokolban Flanderája és Altschuler Nagyezsda között; a lány azonban itt a felemelkedés eszköze is. Származásbeli különbség van az Elhúzódó szüzesség szerelmespárjának tagjai között is; a lány anyagi fölénye azonban itt eltűnik; a fölény csak a viselkedési, szokás- és a kulturális szférákban érezhető.
A másik meghatározó kapcsolat Moldovánál: az apaleány kapcsolat. A társadalmilag jól szituált lány mögött ott áll az apa, aki mindkét idézett esetben jelentős hatalommal rendelkező személy: bíró, aki élet és halál ura a személyi kultusz éveiben. Az apát és leányát gyengéd szálak fűzik egymáshoz: Nagyezsda és apja kapcsolata már-már irracionális. A fiú, az udvarló külső betolakodóként jelenik meg ebben a kapcsolatban, s az apával való kapcsolata igen rossz.
Moldova főhősnőinek alapvető magatartásformája az önfeláldozás: a moldovai hős eredendő és áttörhetetlen magányán azonban még ők sem segíthetnek. A női főszereplő mellett más, jellegzetes nőtípusok is megjelennek Moldova regényeiben és novelláiban. A Sötét angyal és a Malom a pokolban című regényekben egy érettebb, tapasztaltabb, eszes asszony vezeti be a szerelem titkaiba a főhőst. Flandera következő állomása az "egyszerű lány" (itt kalauznő) előképe már az Éjszakai villamos című novellában megtalálható. Ugyanebben az írásban tűnik fel a karrierista, szexuálisan is vonzó nő típusa, hogy a Malom a pokolban lapjain mint Flandera harmadik szerelme jelenjen meg.
Regények | TARTALOM | Szatírák |