A karthausi | TARTALOM | A falu jegyzője |
Eötvös életének első korszaka az 183940. évi országgyűlés küszöbén zárul le. Pozsonyban már a politika terén, konkrét feladatok végrehajtása közben harcol azért az "ígért földért", melyet a halálára készülő Gusztáv oly sóvárgó látnokisággal idéz meg. Eötvös határozatlan körvonalú, érzelmes filantrópiája most szabatos, céltudatos programnak ad helyet.
Későbbi műveinek, sőt egész politikusi magatartásának távlatait tárja föl már 1840-ben a Szegénység Írlandban című tanulmánya. Az írek nyomorának vizsgálata a reformkor politikájának két sarkalatos kérdéséhez vezeti el: a kapitalizmus és a gyarmati függés, valamint ezzel kapcsolatban a forradalom, a szabadságharc kérdéséhez.
Nem nehéz észrevenni, hogy Írland és Anglia viszonyában Eötvös a maga hazájának és Bécsnek viszonyát is vizsgálja. Amikor a szegénytörvények, a dologházak, a "fövenyzsákok s murvataligák minden cél nélkül ide- s tovahordása" stb. ellen lázad emberiessége, igazságérzete: a hazai robot ellen is {618.} tiltakozik. ("A kényszerített munka nemcsak lealázóvá, hanem concurrentia által becstelenné is tesz minden szabad munkást.") És amikor az ír nyomort a Macbethet fenyegető kísértethez hasonlítja, ugyanezt a kísértetet képzelheti el a magyar urak vagy a bécsi udvar ebédein is.
A Szegénység Írlandban a hazai, konkrét állapotok és a nyugati út tanulságainak sugallatából született meg: abból a felismerésből, mely a harmincas évek vége felé általánossá vált: Bécs nem hajlandó enyhíteni a gyarmati függésen. De Eötvös úgy képzelte, hogy a nemzet csak a Béccsel való "frigyben" élhet "boldogan"; ennek feltétele, hogy Bécs ne "vesse láncokba" a nemzetet, s a nemzet se folytasson végletekig, a "frigy" széttépéséig menő harcot Bécs ellen. Eötvös talán már ekkor aggódott amiatt, hogy Kossuth e "frigyet" széttépni is hajlandó.
Eötvös életének első korszakában a zsidók emancipációjáról szóló tanulmány mutatja legszebben, legtisztábban emberbaráti, fölvilágosult gondolkodásának nemességét. Meghatott, költői érvelése mögött ugyanaz a láng lobog, mely a feudalizmus elleni harcait is mély, emberi szenvedélyekkel telíti. "Ifjúságom első éveitől szívem minden elnyomás ellen feldobogott; gyűlöltem a zsarnokságot, inkább belső ösztönömet követve, mint azért, mert a szabadság áldásairól még okok meggyőzének, s innen van, hogy a zsidók polgárosításának kérdése, még minekelőtte az hazánkban szőnyegre került, már egész figyelmemet magára vonta." Ez a mondat, mely bizonyítja, hogy Eötvös a jobbágykérdést és a zsidók helyzetét ugyanegy harc két színtereként tartotta számon, a reformkor emberi, erkölcsi nagyságának mértékét is föltárja.
1844-ben Kossuth abban a reményben, hogy másik hírlapra kap engedélyt, lemond a Pesti Hirlapról, melyben nagy politikai csatáit vívta, s melyet az egész reformmozgalom szócsövévé tett meg. Szalay László abban a hiszemben fogadja el a Pesti Hirlap szerkesztői állását, hogy a maga hírlapi engedélyét Kossuth is megkapja. A Pesti Hirlapban, Szalay oldalán, Eötvös, Trefort Ágoston, Csengery Antal, Irinyi József indítják el a harcot az ország polgári átalakításáért. A Pesti Hirlap a centralista csoport orgánumaként fontos szerepet tölt be a reformkor legfontosabb szakaszában. És a hírlapi nyilvánosság neveli majd Eötvöst, nem csupán politikailag, de íróilag is. A Pesti Hirlapban vívott harcainak gyümölcse lesz A falu jegyzője és a Magyarország 1514-ben.
A Pesti Hirlaphoz csatlakozik Lukács Móric, majd később Kemény Zsigmond, s ennek a lapnak küld vitacikkeket, Timon álnév alatt, a szívvel-lélekkel centralista Madách Imre. Kívülük még Szontagh Pál és Irányi Dániel a Pesti Hirlap munkatársai.
Eötvös tevékenységének gazdag korszaka bontakozik ki a Pesti Hirlap hasábjain. Szalayhoz és Irinyihez hasonlóan ő is a polgári, demokratikus átalakulás legfontosabb alkotmányjogi kérdéseivel foglalkozik: a központosítással, a népképviselettel, a felelős kormánnyal. 184445-ben érdeklődését a törvényhozás reformja köti le. A városi kérdést csak egy lépésnek tekinti e reform felé, de ehhez a lépéshez majd 1847-ben, a rendi országgyűlés harcai közepette is ragaszkodik. Tiszta és kemény eszmei következetesség jellemzi általában Eötvös e korszakát, ellentétben a szabadságharc utánival, amikor majd nemegyszer kapkodónak, ingadozónak láthatjuk. Ez a következetesség készteti arra, hogy bírálja az amerikai demokráciát, mely "a szabadságot csak bizonyos osztályok vagy népfajok számára" követeli.
{619.} Eötvös Pesti Hirlap-beli cikkeinek végső tanulsága: a teljes átalakulás szüksége. Népképviselet, városok szavazata, büntető törvénykönyv, korszerű közlekedés, szabad községek stb.: ezek a centralisták programjának főbb pontjai, az átalakulás biztosítékai. És ennek az átalakulásnak kiharcolásában kielégül az a szenvedély, mely A karthausi világában oly kétségbeesetten keresett magának teret. "Magyarország nagy átalakulás korában él hirdeti Eötvös lelkesen a közéletnek alig van ága, melyben változások szükségessé nem váltak volna." A változás szükségének ebből a mély átérzéséből fakad a Reform gondolatmenete és A falu jegyzőjének problematikája is. "Európa minden népei között alig mutathatunk olyat, mely kifejlődésében annyira hátra maradott volna, mint mi, sokat magasztalt alkotmányunk mellett" utal már Eötvös arra az állapotra, melyet Tengelyi és Viola történetében be fog mutatni.
1845-ben, az ellenzéki egység érdekében, a Pesti Hirlap megszünteti a centralista agitációt. Eötvös azonban 1845 végéig megjelenteti A falu jegyzőjét, hatalmas vádiratát a megyerendszer ellen. És 1846-ban kiadja átdolgozott, egységes szerkezetbe tömörített formában, Reform címmel a Pesti Hirlapban megjelent cikkei egy részét. A Reform összefoglalja Eötvös politikai programját; természetes, hogy ez a program belejátszik írói működésébe is. "Hazánk nem maradhat jelen helyzetében" hangzik a Reform első mondata, s Eötvös gondosan elhatárolja álláspontját azokétól, akik a reformot "részletenként", azaz "alkotmányos életünk jelen formáit fenntartva, egyes, időről-időre behozandó javítások által remélik eszközölhetni." Szerinte a reformnak "egész alkotmányos életünk szerkezetére" ki kell terjednie. A Reform az átalakulás alapvető kérdéseiként a jogok egyetlen osztályra korlátozottságának megszüntetését, a közigazgatás lazaságának és a kormány tehetetlenségének felszámolását s a felelősség kérdését jelöli meg.
A Reform fejtegetéseinél is meggyőzőbben érvel Eötvös A falu jegyzőjében.
A karthausi | TARTALOM | A falu jegyzője |