Tengeri partfutó (Arquatella Baird) | TARTALOM | Havasi partfutó (Pelidna Cuv.) |
A sarlós partfutó (Ancylochilussubarquatus Güldenst.)
Tavasszal majdnem egész alsóteste rozsdavörös, hol világosabb vagy sötétebb, hol tisztább, vagy inkább barnás árnyalattal. Feje teteje feketés alapon rozsdaszürkével fodrozott, mivel itt a tollak vége rozsdaszürke. Nyaka hátul rozsdaszürke vagy rozsdavörös, fekete hosszanti sávokkal. Egyébként felül fehérfoltos farát kivéve éjfekete alapon világos rozsdaszínnel van foltozva, a tollak vége világos hamuszürke vagy rozsdasárga rajzolatokkal. Farktollai hamuszürkék, a közepük felé sötétebbek, száruk és szegélyük fehér. Szeme barna, hajlott csőre fekete, lába feketésbarna. Őszi köntösben feje és tarkója feketésszürke, a tollak gerince feketés. Alsó része fehéresszürke árnyalatú vagy szürkével tarkázott, a tollai szára szintén sötétszínű. Szeméig érő kantársávja barnás, a szemén keresztülhúzódó sáv pedig fehéres. A fiatalok fejeteteje rozsdaszürkével szegett szürkésbarna, nyaka hátulja világosszürke, sötétebb felhőzettel, háta és válla feketés, rozsdasárga szegéllyel. Farkuk és alsótestük fehér, torkuk és begyük rozsdaszürke. Hím és tojó egyforma.
A sarlós partfutó a Föld északi vidékein mindenütt otthonos. A tengerpartok, valamint a folyók és más szárazföldi vizek irányát követve messze délre vonul; minden télen rendesen és gyakran előfordul egész Észak-Afrikában, a Vörös-tenger, az Indiai-, Atlanti- és Csendes-óceán partjainál, sőt állítólag a Kapföldön is megkerült már. Észak-Amerika keleti részén vendégként szokott megjelenni.
Természetes ellenségei közül a kisebb sólymok legveszedelmesebbek. Kitünő húsukért az ember is buzgón üldözi őket, puskával vagy csapdával. Az ú. n. szalonkacsapdákban százak és ezrek esnek zsákmányul.
A sarlós partfutó paprikasneff, vörös parti sneff Magyarországon rendes átvonuló, ha nem is éppen nagy számban. Tavasszal elég soká kell rá várni, mert túlnyomóan csak májusban szokott kisebb csapatokban megérkezni. Ősszel szeptemberben és októberben látogat el hozzánk. A zöm az Alföld és Dunántúl nagyobb állóvizeinél szokott megjelenni, míg Erdélyben és a Felvidéken csak egyes példányok vagy nagyobb időközökben kisebb csapatok jelentkeznek.
Vadászható, tehát általában nem védett madár, melynek gazdaságilag alig van jelentősége. Ameddig állománya lényegesebb apadást nem mutat, a jelen helyzetet fenn lehet tartani, de különben védelem és tilalom alá kell helyezni ezt a hasznos, rovarirtó és vadászatilag egyáltalán nem kiadós szép madarat.
Tengeri partfutó (Arquatella Baird) | TARTALOM | Havasi partfutó (Pelidna Cuv.) |