Havasi partfutó (Pelidna Cuv.)

A havasi partfutó (Peliidna alpina Linn.)

A sarlós partfutó legközelebbi rokona. Fejeteteje, dolmánya, válla és farcsíkja násztollazatban rozsdavöröses barna, minden toll közepe fekete. Feje és nyaka oldalt, nyaka hátsó része, torka, begye, mellének felső része és alsó farkfedőtollai fehér alapon sötét szárfoltokkal vannak sávozva. A mell alsó része és a has egyszínű feketék. Elsőrendű evezői feketésbarnák, a hátulsók kívül keskeny, a másodrendű evezőn széles fehér szegéllyel; a másodrendű evezők hegye is fehérrel szegett. Farktollai barnák. Szeme barna, hajlott csőre és lába fekete. Télen felül egészen szürkésbarna, alul pedig tiszta fehér.

*

A havasi partfutó – északi partfutó, parti-, szőke-, székisneff – Magyarországon a leggyakoribb partfutó faj. Átvonulóban jelenik meg nálunk tavasszal és ősszel Néha márciusban is megjelenik, de fő átvonulási ideje április. Augusztusban már újra megjelenik s itt marad egész októberig, sőt novemberig s már áttelelő példányok is akadtak. Miként a többi partfutó, úgy ez is az Alföld és Dunántúl állóvizeinek mellékeit népesíti be a legnagyobb számban, azonban a hegyvidék alacsonyabb részén levő fövenyes területeken is elég gyakori, habár itt sohase jelenik meg akkora csapatban, mint pl. az Alföldön.

Vadászható madár, amelyet csak az általános tavaszi tilalmi idő alatt nem szabad lőni. Egyelőre állománya még nincs veszélyeztetve. Mint hasznos rovarirtó azonban megérdemli a védelmet és tekintettel arra, hogy pecsenyéje nagyon is apró és vadászata semmiféle különleges ügyességet nem igényel, próbáljuk lassan kikapcsolni ezt a kedves madarat a vízivadászatból.

*

A havasi partfutónak van egy kisebb formája, amely régebben általánosan el volt ismerve alfajnak. Hartert később törölte, de újabban, habár csak hosszas megfontolás után, ismét felvette külön alfajként a kis havasi partfutót (Pelidna alpina schinzii Brehm). Ez az alfaj a Keleti tengert övező országokban fészkel, tehát délebbre, mint a havasi partfutó és nagy széricsek alapjába kitűnt, hogy méreteiben valamivel kisebb.

A régebbi irodalmi adatok szerint a kis havasi partfutó nálunk szintén előfordul, minthogy azonban Magyarország túlnyomó részben északkeletről kapja az átvonulóit és téli vendégeit, – a kis havasi partfutó pedig tőlünk északnyugatra fészkel – azért ezt a kérdést még eldöntöttnek nem tekinthetem, csak az összes ismert példányok méreteinek fölülvizsgálata, valamint a jövő kutatások alapján.