HETEDIK REND: Tinamuszerű madarak (Tinamiformes) | TARTALOM | Inámbú (Rhynchotus Spix) |
FEJEZETEK
Ez a rend egyetlen családja; jellemzése tehát az előbbiében bentfoglaltatik. Csak még életmódjukról emlékezünk meg.
Elterjedési körükön belül a legkülönbözőbb területeket lakják. A legtöbb faj a pampákon tanyázik, tehát nyilt vidéken; egyes fajok bozótos helyeken, mások viszont hegyekben tartózkodnak, némelyek csakis 4000 m magasságban. Azt mondhatnók róluk, hogy „röghöz kötött” szárnyasok, legalább is a szó tágabb értelmében, mert a talajról nem szívesen távoznak. Ritkán kapnak szárnyra, inkább csak fürj módjára szaladgálnak a magas fűben.
Szellemi és testi képességeik nem valami kiválók. A veszedelem annyira kihozza sodrukból, hogy szinte eszüket vesztik. Hangjuk több, egymást követő, némelykor szabályos hanglejtésű fütty. Egyéb madarakétól annyira elütő ez a füttyögetésük, hogy mindenki figyelmét menten megkapja. Némely fajok kivált estefelé szólnak, másokat napközben is hallhatunk. Élelmük javarészt magvakból és rovarokból áll, de csipegetik a gyümölcsöt és levelek csücskeit is. Bizonyos magvaktól egyébként kellemes ízű húsuk fanyarrá válik.
Családi életükről még nem alkothatunk magunknak teljesen tiszta képet. Úgy látszik, a legtöbb faj párban él. Valamennyien a földön fészkelnek, s kikapart gödröcskébe rakják nagyszámú tojásaikat, amelyek síma, fénylő porcellánszerű héjuk révén nagyon elütők egyéb madártojásoktól. Színezetük a kék és barna színek különböző árnyalatát mutatja. A fiókákat egy ideig az anyjuk vezetgeti, de csakhamar szerteszóródnak.
A vöcsöktyúkok vadászati jelentősége Dél-Amerikában ugyanaz, ami nálunk a fogolyé és fürjé. Ízletes húsukért serényen vadásszák. Az emberrel versenyezve, sok mindenféle ragadozó üldözi őket, még a jaguár is. Az indiánusok fogságban is gyakran tartják.
A család 65 faját 6 nemzetségbe csoportosítják.
HETEDIK REND: Tinamuszerű madarak (Tinamiformes) | TARTALOM | Inámbú (Rhynchotus Spix) |