Vércse (Cerchneis Boiea) | TARTALOM | 2. alcsalád: Sólyomkeselyű-formák (Polyborinae.) |
A sólyom-féléknek ezek a törpéi Dél-Ázsiát lakják. Pacsirtanagyságú ragadozómadarak, de becsületére válnak családjuknak, mert bátorságban és merészségben a legerősebb nemessólymokkal is versenyeznek. A nemzetséget jellemzik a rövid, erős csőr, a felső káva éles foga és két oldalán való kiöblösödése, amiért gyakran két fogról van szó náluk rövid evezőik, amelyek közül az egyenlő hosszú második és harmadik a többinél hosszabb, igen rövid, csapott végű farkuk, rövid, erős lábaik, kevéssé meghosszabbodott középső ujjaik, amelyek, mint a többiek, erős karmokkal fegyverzettek.
Ezek az apró, csinos sólymok Indiát és a maláji vidékeket lakják és mintegy féltucat fajuk van.
Az indiai törpe sólyom (Microhierax caerulescens Linn.)
A nemzetség legismertebb faja, amelyet az indusok muti, a jávaiak alap néven ismernek. Legfeljebb 20 cm hosszú madár. Fejteteje, tarkója, farka és hosszú, selyemlágy tollakból álló gatyája kékesfekete, fejeleje, torka, melle és a szárzugtól a vállakra húzódó sáv rozsdavörösfehér, többi alsó része rozsdavörös. A farkon kerek fehéres foltok négy csinos szalagot alkotnak; az evezők hasonlóan rajzoltak. A szem sötétbarna, a csőr barnafekete, a láb világoskék.
A muti egész Dél-Ázsiában el van terjedve. Serényen vadászik minden apró madárra, de még a nagyobb madarakkal való küzdelemtől sem ijed meg. Ezt a tulajdonságukat az indusok is kihasználják. A „muti” név „marokbavaló”-t jelent és ezt a nevét a sólyom azért kapta, mert vadászatra kézben viszik és mint a követ, úgy dobják zsákmánya után. Mundy szerint különösen fürjekre és a madár nagyságának megfelelő nagyságú hasonló vadra használják. A jól betanított „ragadozómadárka” a kéz egyik oldalán fejével, másik oldalán farkával kandikál ki és tollazata szép síma marad. Ha a sólymász a vadat 2030 m-re megközelítette, labda módjára erősen a menekülő állat után veti. A kis madár rögtön szárnyra kap és héjaszerűen a legnagyobb bátorsággal csap zsákmányára.
Az abesszíniai törpe sólyom (Poliohierax semitorquatus A. Sm.)
Ez a faj annyiban érdekel bennünket közelebbről, mert az utóbbi időben ismételten is eljutott az európai állatkertekbe és jelenleg a budapesti állatkertben is képviselve van.
Vércse (Cerchneis Boiea) | TARTALOM | 2. alcsalád: Sólyomkeselyű-formák (Polyborinae.) |