Magyarország sertései | TARTALOM | Keresztezések és tájfajták |
Már egy előbbi fejezetnél említettem azt, hogy nálunk az erdei vaddisznók uradalmi (házi) tenyésztésével tettek több izben kísérletet, sőt hallomás szerint a veszprémi püspökségnél ma is tartanak bekerített vadaskertben vaddisznófalkát. Az első kísérletek (rendszeres istállóban való elletéssel, tehát teljesen házikezelés mellett) történtek abból a célból, hogy az edzett és ellennálló szervezetű állatokat a beltenyésztés által degenerálódott szelid sertések vérfrissítésére használni lehessen, a terv azonban nem vált be, mert mikor az 1895-ös években a sertésvész (sertéspestis) nálunk nagy vehemenciával föllépett és az egész ország sertésállományát 50-60 % -ban kipusztította, a szelidített vaddisznófalka éppúgy elpusztult, mint a házi tenyésztésű falkák. Úgy látszik, hogy az istállózás és a bekerített helyen való tartózkodás meggyengítette a vad állatok szervezetét is és ellenállóképességükben nagyobb fokban estek vissza, mint a házisertések.
Midőn a XIX-ik század közepén a mezőgazdasági viszonyok az intenzívebb gazdasági irányba való áttérést és nagyobb haszonra való törekvést tették szükségessé, sok gazdaság a tejtermelésre, tehenészetek felállítására tért át, tejszövetkezetek is létesültek és a tejhulladékok (lefölözött tej, savó, író) értékesítésére a gyorsabban fejlődő nyugati kultúrsertések tenyésztésére kezdtek a gazdák áttérni, az úri tenyésztők megkezdték a nagy hírnévre jutott angol sertések importálását és továbbtenyésztését.
Hozzájárult ehhez az is, hogy az olcsó amerikai zsír betolakodásával a magyar zsírsertés tenyésztése már nem fizette ki úgy magát és az élelmipiac is soványabb és finomabb sertéshúst keresett és jobban is fizette meg, ezt pedig csak a nyugati hússertés fajtákkal volt lehetséges elérni.
Egyesek példáját mind többen követték és az 1870-es évek után mind több tenyésztő importált különféle angol és német hússertésfajtát, hogy azt tenyésztésbe vegye. Egész 1895-ig sok helyen is állott már úri tenyésztőknél és uradalmakban angol és német kultúrsertéstenyészet. Mikor azonban 1895-ben a hozzánk Amerikából behurcolt sertésvész (sertéspestis) lépett föl robbanásszerűen az egész országban és rettenetes arányokban pusztította a sertésállományt, akkor a külföldről importált kényesebb szervezetű és a betegségek iránt gyengébb ellenállóképességű kultúrsertések legnagyobb része is áldozatul esett a gyilkos kórnak és alig maradt meg itt-ott néhány tenyészet.
A gazdasági viszonyok azonban később ismét indokolttá tették több helyen a hússertéstenyésztésre való áttérést és a gazdák kívánságára dr. Darányi Ignác földmívelésügyi miniszter az 1900-as években, majd gróf Serényi Béla az 1910-es években jelentékenyebb állami támogatással tette lehetővé a tömegesebb angol és német hússertésimportokat.
A véres háború korszaka alatt ez a szépen nekiindult tenyészirány ismét visszaesett, de most újra nekiindult és az 1925-ös években azelőtt soha el nem ért elterjedést nyert.
Ebben nagy része van az élelmezési viszonyoknak is, mert a kultúra terjedésével a magyar úri fogyasztó közönség is reátért a prágai sonka és finom hentesárúk (az u. n. vegyes felvágottak) nagyobbarányú fogyasztására; így a magyar hentesipar hatalmas föllendülésével a külföldi behozatal ezekből a cikkekből évről-évre visszaesik és ma már a szükségletet a magyar ipar is kiváló minőségben képes előállítani. A finom hentesárút szolgáltató hússüldők (sonkasüldők) iránti kereslet folytán ma már több, mint 100 hússertéstenyészet van Csonka Hazánkban és a tenyésztők törzskönyvelő egyesületbe (Hússertéstenyésztők Országos Egyesülete) tömörülve fáradoznak a jobb eredmények elérése után.
Újabb időkben nagyobb külföldi importok is történtek (Hollandiából Yorkshire-t, Németországból „veredeltes Landschwein”-t és Edelschwein-t), sőt 1928-ban direkte Angliából történt egy cca 32 darabos Yorkshire tenyészkan import, jeléül, hogy a magyar tenyésztők még jelentékenyebb áldozatra is hajlandók, hogy anyagukat nemesítsék. Viszont ma már tőlünk is visznek külföldiek Yorkshire tenyészanyagot.
Ma nálunk legjobban el van terjedve az angol fajták közül a nagy Yorkshire anyag tisztavérben tenyésztve. Kisebb arányokban tenyésztik a fekete Berkshire fajtát és a fehér göndörszőrü Lincoln shire-t, és a nagytestű, fekete Cornwall-t, a német fajták közül itt ott találni német nemesített sertést tisztavérben, míg a németek nemes sertését (Edelschweint) csak elfinomodott Yorkshire anyák durvítására használják néhány uradalomban.
Amerikából az 1889-es években hozták be (e sorok írójának Atyja e. Dorner Sándor az uradalom felügyelője) a gróf Esterházy Miklós tatai (Komárom m.) uradalmába a Poland-Kínát, mely onnét csakhamar sok helyre elkerült, sőt azután mások is importáltak.
Franciaországból az 1913-as években hoztak be Craonnais-fajtát hozzánk, (bizonyára először és utoljára), de csakhamar kipusztult.
A legszívósabbak kitartott az összes külföldi fajták közül a nagy Yorkshire-fajta, (és részben a Berkshire), mely ma az Omge szakértőinek és állami szakembereknek helyes irányítása mellett oly kiváló minőséget ért el, és olyan hibátlan testalakban van meg nálunk, hogy merem állítani az angol tenyésztők mögött nem maradunk el nagyon messzire.
Magyarország sertései | TARTALOM | Keresztezések és tájfajták |