2. alcsalád: Erdeiantilop formák (Tragelaphinae) | TARTALOM | 2. Ökörfarkú antilopok (Boocercus Thos.) |
Jellemző neme az erdei antilop formának az erdei antilop. Mintegy őznagyságú állat. Feje karcsú, előrefelé egyenletesen keskenyedő, orra kecses, finom. Csupasz fényszája körtealakú, felül kerek, az orrlikak felé kiduzzadó, az ajaknál hegyben végződő. Szeme nagy, a szembogara keresztben álló. Füle nagy, széles, lekerekített hegyű, kívül igen rövid, alsó szegélyét belül széles, pillaszerű szőrök borítják. Nyaka karcsú, törzse magas, oldalt összenyomott. Háta domború, előlről hátrafelé vastagodó. Felsőkarja, valamint combja széles, izmos, lábaszára lefelé erősen vékonyodó. Csülke rendkívül kecses, farka széles és meglehetősen hosszú. Szemgödöralatti mirigyei nincsenek. Szarva csak a baknak van. A szarv rövid vagy mérsékelt hosszúságú; keresztmetszete hosszas tojásdad, elül-hátul kissé élbe hajló. Ez az él a szarvval együtt a hegyéig enyhén csavarodik. A szarv a szemek fölött sarjad, az arcvonallal csaknem egyirányban nő fölfelé, hol egy kissé előre, hol meg kissé hátra hajlik, oldalt kifelé öblösödő, a hegye felé párhuzamos. A faj ismertető jegye még a háton végig sörény módjára fölálló, jellegzetesen tarkázott, sűrű, tömött szőr. Afrikában honos, a Szaharától délre.
A tarka guib (Tragelaphus scriptus Pall.)
A legismertebb erdei antilop. A meglett bak teljes hossza 160 cm, ebből 15 cm a farok; magassága vállban körülbelül 85, a keresztjénél 90 cm. A szarvak 2030 cm hosszúra nőnek. Sűrű, tömött szőre hosszúra megnő, a hát mentén végig sörény módjára fölágaskodik; a combok hátulján is hosszabbra nő a szőre, farkán pedig legyező módjára szétterül. Színe roppant tarka. Mivel a feje és nyaka legnagyobbrészt rozsdavörös, szőrszálainak töve szürke, hegye pedig feketés és szürkés árnyalatú lévén, ezek a részek más színűnek látszanak, mint a test többi része. Feje fakószürke, nyaka, háta és törzse eleje őzszürke, ellenben két oldala és hátulsó combja tiszta rozsdavörös. Orrháta, szügye, hasa, elülső lábszárai és a csüdje tájéka feketésbarna, háta elejének felálló sörénye barnásfekete, hátrább ugyancsak ilyen az alapszíne, de a sörény-szőr fehérhegyű. Fehér folt van a szeme alatt és közvetlen mellette az alsó állon, egy harmadik hátul a fül, felsőajk és áll alapján.
Torkán harántul álló fehér foltja van. Széles fehér félholdformájú csík fut végig a nyaka és a szügye között, a hónalj és a lágyéktájon.
Mind a négy lába fehér elől és belül a láb-, illetőleg kéztőízülettől a csülökig; bokáján is fehér foltja van. Mindezek a foltok és csíkok az állat oldalán, az apró függőleges, egymástól nagyjában egyforma távolságra húzódó, egymás érintő vagy keresztező keskeny fehér sávok, az állat egész csíkos rajza nemcsak egyénenként eltérő, hanem gyakran más-más az állat bal- és jobboldalán. Az elülső láb felső részén egyesével és gyéren, a konctájékon részben csoportokban, részben meg hajlott ívben elszórt fehér foltok rajza sem egyezik meg teljesen minden állaton. A fark rozsdabarna. Oldalt álló szőrének hegyre ennek is fehér. A fiatalokon és a nőstényeken a sötétebb színárnyalatok hiányoznak.
A tarka guib Nyugat-Afrika erdős tájain honos, Szenegáltól Angoláig. Néhány kevésbbé díszes rajzú rokona Dél- és Kelet-Afrikában él.
Az abesszíniai erdei antilop (Tragelaphus decula Rüpp.) azon a helyen, ahol a tarka guib felső csikja fut végig. Az első csík vagy teljesen hiányzik, vagy egyes fehér pontok jelzik csak azt.
A középafrikai erdeiantilop (Tragelaphus roualeyni Cumming)
A Limpopo-folyótól a Szomáli földig honos a középafrikai erdei antilop (Tragelaphus roualeyni Cumming). Ennek rendesen nincsen oldalcsíkja, de a fiataloknak még van néhány harántcsíkjuk oldalt, sőt olykor a meglett állatoknak is. A csíkos rajz itt már elmosódóban van.
A délafrikai erdei antilop (Tragelaphus silvaticus Sparrm.)
Csaknem teljesen eltűntek a csíkok az előbbihez csatlakozó dél-afrikai erdei antilopon (Tragelaphus silvaticus Sparrm.) Ennek már csak egyes fehér pettyei vannak a lábaszárán és a válla tájékán. A hátán tisztán kirajzolódó fehér csík fut végig.
2. alcsalád: Erdeiantilop formák (Tragelaphinae) | TARTALOM | 2. Ökörfarkú antilopok (Boocercus Thos.) |