Makrahalak (Scomber Art.) | TARTALOM | Tinhalak (Thynnus C. V.) |
A páncélos makrahalak, Auxis C. V., alakjukat tekintve a ton és a makrahalak közt állanak. Testük a makrahalakéhoz hasonlóan megnyúlt, s egészen az első hátúszó végéig, lefelé pedig a mellúszóig pikkelyekből álló vértezet fedi. A test hátulsó része csupasz. Arcorruk rövid és hegyes. Ha a szájuk csukott, felső állkapcsuk alig látszik. Felső- és alsó állkapcsukat egy sor apró fog szegélyezi. A két hátúszó egymástól igen távol áll. A vékony és hosszú faroknyélnek mind a két oldala ormós. Úszóhólyagjuk nincs. A páncélos makrahalak nemzetségébe csak egyetlenegy faj tartozik.
A tonmakréla (Auxis rochei Risso)
A tonmakréla, Auxis rochei Risso, [olaszul: tambarello, tombarello, strombo (Genova), sgionfetto (Velence), a horvát partvidéken: tumbarel, Dalmáciában: trup (Spalato), franciául auxid bise, angolul plain bonito, svédül auxid] 45-50 cm-nyire nő meg. Testalakja a tonhaléra hasonlít. Páncélja az oldalvonal felett a második hátúszó alá ér el, a hátán pedig a két hátúszó közötti felületet is beborítja. Szája aránylag igen kicsi. Mellúszója rövid, hasúszója a mellúszó vonala előtt ízesül. Az első mellúszót 10-11 kemény, a másodikat 11-13 puhasugár alkotja, utána pedig 8-9 kis álúszó sorakozik egymás mellé. A mellúszónak 22-23, a hasúszónak 1 tüskéje és 5 lágysugara van, az alsóúszóban 1215 puhasugarat találunk, utána pedig 7 álúszó következik.
A tonmakréla hátoldala egészen az oldalvonalig szabálytalan sötét foltokkal és sávokkal tarkított égszínkék, vagy sötét kékeszöld; a feje, az oldala és a hasa ezüstös. Elterjedési területe igen széles. A Földközi-tengerben, ahol eléggé gyakori, előfordul az Atlanti-, sőt az Indiai-óceánban is. Az olasz vizekben, Griffini szerint, kevésbbé gyakori, s a halpiacokon nem valami kapós árucikk. Ezzel szemben Faber az Adria elsőrendű halai közé sorolja. Az Adriai-tengerben elég ritka. Többnyire októberben és novemberben fogják. Az Északi-tengerig csak ritkán kóborol el. Yarmouth és Banff mellett, továbbá a Moray Firth-ben több ízben került már hálóba, de északabbra (Skagen, Kullen, Oslofjord, Öresund) a ritka vendégek közé tartozik.
Makrahalak (Scomber Art.) | TARTALOM | Tinhalak (Thynnus C. V.) |