Kecskedurbincsok (Sargus Cuv.) | TARTALOM | Vörösdurbincsok (Pagellus C. V.) |
Az aranydurbincsok elülső fogai kúposak, mindegyik állkapocsban 46 van, a hátulsó őrlőfogak ellenben legalább 3 sort alkotnak és tompa csúcsuk van. A homlok, az arcorr és az elülső kopoltyúfedő széle csupasz, a pofákat nagy és finoman fogazott pikkelyek fedik. Idetartozik:
Az aranydurbincs (Chrysophrys aurata L.)
Ezt a fajt a régi rómaiak aurata néven ismerték, az olasz étlapokon orada néven szerepel, francia neve: dorade. Hossza 3040, kivételesen 60 cm. Súlya megüti a 48 kg-ot. Pompás színezetű, díszes mustrázatú hal. Alapszíne zöldesen csillogó ezüstszürke, amely a hátán sötétebb, a hasoldalán pedig tiszta ezüstbe megy át. A kopoltyúfedelet függélyesen álló hosszúkás aranyfolt díszíti; a homlokán, a szemek közt aranysárga sáv látható; oldalain 1820 aranysárga csík vonul végig; a hátúszó kékesszínű, 11 tüskés és 13 puha sugárral, a tüskés sugarak hegyéhez közel barna hosszanti sávok díszítik; az alsóúszó szintén kékes, 3 és 11 sugara van; a farokúszó, amelyet 17 sugár feszít ki, fekete; a mell- és a hasúszó ibolyaszínű. A mellúszónak 20, a hasúszónak 1 és 5 sugara van.
Az aranydurbincs a Földközi-tengerben mindenhol, azonkívül Afrikának az Atlanti-óceántól mosott partjain a Gibraltári-szorostól végig egészen a Jóreménység-fokáig mindenütt gyakori hal. Északabbra ritkább. Szórványosan az angol partok mentén is fogják. Rondelet szerint a partok közeléből sohasem távozik, ellenben a tengerrel összefüggő sós mocsarakba belátogat. Duhamel megfigyelte, hogy sekély helyeken farkával kavarja fel a homokot, s így kaparja ki az ott rejtőző kagylókat. A kagylóteknőket olyan hangosan ropogtatja, hogy a halászok figyelmessé válnak rá. A kagylók, különösen a fekete kagyló (Mytilus) pusztításával jelentős kárt is okoz. A sziklákra tapadó kagylókat is ügyesen szedegeti le.
Télen mélyebbre húzódik, mivel a hideg iránt érzékeny. Az olasz és a francia partokon egész éven át halásszák. Hálóval, s még inkább horoggal fogják, amelyet főkép kagylóval csaliznak fel, de ha ez nincs, megteszi a szolgálatot akármilyen rák, vagy pedig a felaprózott tonhalhús is. Húsa kissé száraz ugyan, de elkészítve rendkívül finom.
Az oradáról Garády Viktor („A Tenger”, 1929) a következőket írja:
„Az aurata, ahogy a rómaiak nevezték, ma is a legnemesebb, s a legkeresettebb tengeri halak közé tartozik. Élvezni csak a módosabb ember élvezheti, mert a legdrágább tengeri halak egyike. Hófehér, ízletes húsát nincs ember, aki ne magasztalná. Kagylóval és csigával táplálkozik. Azért is olyan finom a húsa. Erre valók az egész száját ellepő hatalmas őrlőfogai, amelyek segítségével a csiga, vagy a kagyló legkeményebb héját is szétmorzsolja. Épp e tulajdonságánál fogva az osztrigatenyésztőtelepek valóságos veszedelme. Ha többen összeverődnek, nagy károkat okozhatnak az osztriga állományában. És ha ilyenkor megfigyeljük, hallani lehet, ahogy lenn a vízben a kikezdett osztriga héját ropogtatja. Az orada, ahogy az olaszok nevezni szokták, a kevert vizet kedveli. Azért legnagyobb eredménnyel jár a tengerbe ömlő folyók, patakok torkolatánál való halászata. Nagyon kedveli a kikötői vizet is. Ezért is nevezte el az olasz kikötői halnak (pesce di porto).
„A rómaiak külön e célra épített vízmedencékbe telepítették. A fiatal ivadékhalakat összefogdosták és a mesterséges medencékbe vezetett tengervízben nagyra növesztették. Szóval hízlalták. Ugyanúgy, ahogy most teszik az északolaszországi folyók torkolatánál lévő lagunák bekerített vizében, az ú. n. vallicultúra-telepeken. A régi Rómában híresek voltak a Lucrinumi-tóból való auraták, amiket Martialis római költő is megénekelt.
Non omnis laudem pretiumque aurata meretur,
Sed cui solus erit concha Lucrina cibus.
(Nem minden aurata érdemli meg a dícséretet, meg az árát, Hanem csupán, amelynek tápláléka a lucrinusi kagyló volt.)
„Az orada nagyon érzékeny a hideggel szemben. Sok pusztul el belőle, ha rajtaüt a kemény tél. Az idei abnormális hideg tél nagy pusztítást vitt véghez az Adria oradaállományában, különösen az északi részeken, ahol az ezernyi-ezer megdermedt sok halat kézzel lehetett kifogni a tengerből. A lagunákban, a „vallicultúra”-telepek halai egytől-egyig elpusztultak, mert a rengeteg halat tartalmazó csatornák vize fenékig befagyott.”
A fiumei halcsarnokban 1924-ben 2256, a triesztiben 1923-ban 27.275, Velencében pedig 1924-ben 10.050 kg orádát adtak el. Az utóbbi helyen a termetesebb példányokat „orada della corona” névvel jelölik. Ezt a nevet a szemei közt levő aranysárga sávról kapta, amely azonban csak a nagyobb példányokon van meg. Ekkora aranydurbincsok, Krisch szerint, a grádói lagunákban és a sziklás partok mentén 1015 méternyi mélységben élnek. Az oráda novemberben és decemberben ívik. A grádói lagunákban tenyésztik is. Faber szerint az Adriai-tengerben nyáron és ősszel a leggyakoribb. Griffini szerint az aranydurbincs valószínűen hímnős kölcsönös megtermékenyítéssel, ez azonban eddig még nem igazolódott be.
Kecskedurbincsok (Sargus Cuv.) | TARTALOM | Vörösdurbincsok (Pagellus C. V.) |