7. család: Fogasponty-félék (Cyprinodontidae) | TARTALOM | Ezüstösfejű fogaspontyok (Haplochilus McClell.) |
A családot Európában ez az egy nemzetség képviseli. A fogaspontyok (Cyprinodon Lacép.) főbb jellemvonásai: szájuk kicsi; arcorruk rövid; fogaik és pikkelyeik aránylag nagyok; a tejesek hát- és alsóúszója nagyobb, mint az ikrásoké. Féligsós, vagy sós vízben, sőt meleg sós forrásokban is képviselve vannak. Legelterjedtebb fajuk:
A földközitengeri fogasponty (Cyprinodon calaritanus C. V.)
A földközitengeri fogasponty (Cyprinodon calaritanus C. V.) Dél-Európa és Észak-Afrika kevert, féligsós vizeiben, továbbá sós parti tavaiban, lagunáiban és forrásaiban él. A Quarneróban Babics („Pogledi na biologicke i bionomicke odnose Jadranskome Moru”, 1911) a págói sómezők (szalinák) vizéből írta le. Feje aránylag zömök. A tejes 5, az ikrás 8 cm hosszú. Farka lemetszett. Hátúszóját 910, az alsót 1011, a hasúszót 6 sugár támasztja meg. A hím világos olajzöld alapszínét 910 ezüstös harántsáv élesen szakítja meg, hátúszójának elülső sugarai pedig feketék. Az ikrás ezüstös oldalát többé-kevésbbé számos keskeny, függélyes fekete csík díszíti.
A földközitengeri fogasponty Brunelli szerint („Atti d. V. Congr. Intern. d. Pesca”, Róma, 1913), jól felhasználható a maláriaellenes küzdelemre, mivel az Anopheles-lárvákat tömegesen pusztítja.
A felemás fogasponty (Cyprinodon dispar Rüpp.)
Ez a 6 cm-es halacska Kelet-India parti vizeiben otthonos. A nemek színezete rendkívül eltérő. Az ikrás világos szürkészöld; a háta sötétebb; az oldalán sötét harántsávok vannak; úszói színtelenek. A hím sötét alapszínét ezüstös pettyek teszik tarkává; nagy hát- és alsóúszóján barna pontok, vagy csíkok vannak; a farokúszón 3 sötétszürke függélyes sáv húzódik; mell- és hasúszója citromsárga. Akváriumban könnyen lehet tenyészteni. Igen falánk, de beéri száraz eledellel is. 22 fokos vízben tartható.
7. család: Fogasponty-félék (Cyprinodontidae) | TARTALOM | Ezüstösfejű fogaspontyok (Haplochilus McClell.) |