1. alrend: Amblycera | TARTALOM | TIZENHATODIK REND: Tetvek (Anoplura) |
Az Ischnocerák általában nem maradtak meg azon az ősi fokon, amelyen az Amblycerák állnak. Fejük rendszerint inkább függélyes állású. Csápjuk öt, némely esetben csak négy ízből áll. Állkapcsi tapogatójuk nincs, közép- és utótoruk legtöbbször összeolvadt. Mozdulataik meglehetősen lomhák. Lassan mászkálnak a tollak vagy a szőrök között és sokan, ha megérintik őket, felső ajkukkal rászívják magukat a tollakra.
A Trichodectidae-családba csupa emlősökön élő faj tartozik. Mérsékelt nagyságú szőrtetvek, vagy rövid és lekerekített, vagy többé-kevésbbé szívalakú fejjel és háromízes csápokkal. A fej alsó oldalán a szájrészek messze hátra tolódtak. Rágóik erősek, harántosan sávozottak vagy barázdásak és együtt a szőrök körülfogására alkalmas fogót alkotnak.
Számos és messze elterjedt fajt sorolnak ide, amelyek közül megemlítjük a „kutyatetűt” (Trichodectus latus N.). Ez alig hosszabb 1 mm-nél meglehetősen lapos, széles, feje rövid és elől gyengén öblösödő, lábai rövidek és erősen hajlott karmokat viselnek. Ez a szőrtetű a házi kutya legkülönbözőbb rasszain előfordul, főképpen természetesen, ha azok el vannak hanyagolva, mégpedig a később említendő igazi kutyatetű (Haematopinus piliferus Burm.) társaságában. Különösen ismertté vált akkor, amikor 1869-ben Melnikow megállapította, hogy mint a kutyagalandféreg (Dipylidium caninum L.) köztesgazdája, veszélyes lehet a kutyákra. Úgylátszik ugyan, hogy ennek a galandféregnek közönségesen a kutyabolha a köztesgazdája, mégis a hozzátartozó borsóka, a Trichodectes testüregében is ki tud fejlődni. Ha azután a kutya, amikor a szőrtetvek zaklatják, a bundájához kap és véletlenül egy borsókás Trichodectest elnyel, megkapja a galandférget. Lovakon és szamarakon főként a sövényben, a faroktövén és a lábízületek szőrcsomóiban él a Trichodectes pilosus N., amelynek a homloka teljesen lekerekített. Németországban, Schömmer szerint, „ritka, mert a ló az a háziállatunk, amelyet a legésszerűbben tartanak és ápolnak. Leginkább az orosz határ mentén található, ahol még katonalovakon is előfordul.” Az szarvasmarhákat a Trichodectes scalaris N. zaklatja, amelynek kedvenc előfordulási helyei a szarvak köze, a szügy mögötti rész és faroktöve.
A Lipeuridae-család fajai hosszúkás, keskeny alakjukkal és hosszú fejformájukkal tűnnek ki. Felső ajkuk, amely a tollakra való odaszívódásra szolgál, hólyagszerűen felduzzadt. Az ötízű csápok a hímnél és a nősténynél különbözők. Az előbbiek csápjának harmadik íze nyúlványba vagy horogba van kihúzva, amellyel a hím a nőstényt szilárdan tarthatja. Úgylátszik, hogy a ragadozó és úszó madarakon él a legtöbb faj, de más madarak is meg vannak verve velük. A legismertebb alakok közé tartozik a galambtetű (Lipeurus baculus N.), amelyet már Linné, Geoffroy és más régi szerzők is említenek, akik a „Pediculus columbac” nevet adták neki. A házigalambok eme mintegy 2 mm hosszú és igen gyakori élősdijének feltűnő sajátsága, hogy teste hosszúra nyúlt és nagyon keskeny.
A Goniodidae-család fajai kizárólag tyúkféléken élnek. Alakjuk majdnem mindig széles és zömök. A többnyire rövid fej a két ivarnál gyakran eltérő alakú. A csápok is különbözők a két ivarnál. A toruk jól fejlett, előtoruk nagyon erőteljes. Lábukon figyelemreméltó a lábfej gyenge fejlettsége. A Goniodes falcicornis N. a páván, Goniodes colhicus Den. a fácánon él, Goniodes stylifer N. pedig a pulyka gyakori lakója.
A Docophoridae-családban rövid, zömök fajok mellett sok keskeny, párhuzamos oldalú alakot is találunk. Hátulsó csücskein lekerekített fejükön egy pár ötízű, hímnél és nősténynél, csaknem kivétel nélkül, egyforma alkotású egyszerű csáp van. A toruk nem valami erősen fejlett és jól csak két szelvény különböztethető meg rajta.
1. alrend: Amblycera | TARTALOM | TIZENHATODIK REND: Tetvek (Anoplura) |