III. OSZTÁLY: TÜSKÉSFÉRGECSKÉK (KINORHYNCHA)

Írta: Dr. Varga Lajos


3. Echinoderes dujardinii Clap. (Kinorhyncha). R = ormányszerűen előretolható feji rész, be = nyélcső, D = középbél (eredeti)

3. Echinoderes dujardinii Clap. (Kinorhyncha). R = ormányszerűen előretolható feji rész, be = nyélcső, D = középbél (eredeti)

Mikroszkopikus kicsinységű férgek, melyek testük alkotásában miként a képen az Echinoderes példája is mutatja, meglehetősen hasonlítanak a fonálférgekhez. Testük megnyúlt s vastag kutikula borítja; 11 gyűrűre tagolt. A gyűrűkön tüskék vannak. Igen jól fejlett tüskék alkotják azokat a koszorúkat is, melyek az állatkák feji részén helyezkednek el. Ezek a horogkoszorúk végzik a helyváltoztatás feladatát. Nagyon jellemző, hogy fejüket ormányszerűen behúzhatják és előretolhatják. A test farki végén két hosszú tüske van, melyek nagyon hasonlítanak a Gastrotrichá-k villás farksörtéihez.

Szájnyílásuk terminális állású s tőrszerű tüskék veszik körül. Izmos garatba vezet, mely nagyon hasonlít a fonálférgek garatjához. Utána az izomnélküli egyenes bél következik; ez középbélnek fogható fel, mely a rövid végbélben folytatódik. Ez a test farki végén levő végbélnyíláson nyílik.

Az idegrendszer a bőrben fekszik. Legfontosabb része a dúcsejtekből felépített ideggyűrű, mely a garat elejét veszi körül. Ebből egyetlen idegfonál nyúlik a hasi oldalon hátrafelé, melyen a szelvényeknek megfelelően dúcsejtcsoportok helyezkednek el. A látás érzékszerveiként apró szemfoltok vannak jelen. A tapintás szervei a hát hosszában és a test oldalain helyezkednek el. Az izomrendszer egyszerű. Hosszanti és körkörös izmok alkotják. Jól fejlett izmok végzik a fej visszahúzását is.

A kiválasztás szervei az ősvesék, melyek a fonalférgekétől eltérően páros csatornák s belül pillák bélelik ki. A test háti oldalán, a 8. gyűrűn nyílnak. Vált ivarú állatok, a hímek ismeretesek. Az ivarszervek is párosak és csatornaszerűek. Kivezető nyílásuk a végbélnyílás mellett fekszik.

Meglehetősen rejtett életet élnek. Kizárólag a tenger lakói. Leginkább sekély tengerekben az iszapban mászkálnak s a tengeri moszatok között bujkálnak. Táplálékukat is innen nyerik.

Egyetlen családjuk van: az Echinoderidae. Az Északi-tengerben él az Echinoderes setigera Graff; ugyanitt, valamint a Földközi-tengerben él az E. dujardini Clap. nevű faj