4. Petymegek (Genetta Cuvier) | TARTALOM | 6. Pojánák (Poiana Gray) |
Igen hegyes fejű, rendkívül megnyúlt törzsű, nagyon rövidlábú, a törzs hosszával szinte egyenlő hosszúságú farokkal és sörénytelen, símán a testhez lapuló bundával jellemzett három faj tartozik ebbe az ázsiai nembe, melyet az említetteken kívül még fogazatának eltérő száma és összetétele különböztet meg a hozzá legközelebb álló petymegek nemétől.
A jávai tigrispetymeg vagy linszáng (Prionodon linsang Hardw.)
[Más neve: Linsanga grecilis.]
A jávai tigrispetymeg, vagy linszáng, vagy ahogy a bennszülöttek nevezik: matyang tyongkok, teljes hossza 70 cm, ebből 3032 cm esik a farokra. Finom, lágy bundájának alapszíne világosszürke, vagy sárgásfehér. Mustrázata fekete, többé-kevésbbé keresztben húzódó foltokból és sávokból áll; ezek közül csakis a szem mögött eredő és a vállon és testoldalakon lefutó, foltokra szakadozott sáv, valamint a hátán végighúzódó 4 folt szabályos; minden más folt szabálytalanul elszórt. Lábait sötét foltok díszítik, farkát 7 sötét, széles gyűrű tarkítja, míg hegye fehér.
A linszang hazája a nagy Szunda-szigetek, tehát Jáva, Szumatra, Borneo. Jáva magányos bokrokkal tarkított füves síkjait és hegyoldalait jellemezve Junghuhn az állat szabadon folytatott életmódjáról és tartózkodási helyéről ezt írja: „Ha beáll az éj és a tigrisektől való félelem nem riaszt vissza attól, hogy a hűvös esti levegőben a bokrok közt kószáljunk, néha egy szegény tyúk, vagy kacsa elkeseredett segélykiáltása üti meg fülünket és csakhamar megpillantjuk a tigrispetymeget, amint vérző zsákmányát szájában tartva, gyorsan menekül. A jávaiak a csinos kis ragadozót a tigrisekhez sorolják, amire az állat fehér és sötétfoltos bőrével és testének szerfölött nyúlánk alakjával szolgált rá.
Jáva keleti részében, kivált a hegyek lábánál, ahol csak apró, magányos falvak fekszenek az ősvadonban szétszórtan, úgy látszik, gyakoribb, mint a sziget nyugati részein. A baromfit gyakran megtámadja, s kész veszedelem a tyúkokra, vagy kacsákra.”
A foltos tigrispetymeg (Prionodon pardicolor Hodgs.)
A jávai tigrispetymeghez igen közelálló faj, mely a Himalája-hegység délkeleti részét lakja Jünnan keleti határral. Úgy ez, mint a nálánál jóval nagyobb 90 cm hosszú, amiből a farokra 40 cm esik tenasszerimi pettyes tigrispetymeg (Prionodon maculosus Blanford), úgy bundája színében, mint rajzolásában igen változó lehet. A foltos tigrispetymeg, a bennszülöttek elnevezésével szik-khum, vagy szuliju Hodgson szerint éppoly otthon érzi magát a fák ágai közt, mint a földön; búvóhelyül előszeretettel keresi fel a fák odvait, melyekben évenként kétszer, február és augusztus havában 22 kölyket hoz világra. Akárcsak a jávai tigrispetymeg, ez sem él társasan. Éppoly szép, mint barátságos és igen könnyen szelidíthető, szerinte nagyszerűen alkalmas arra, hogy gazdája kedvencévé váljék, amennyiben örömmel hagyja magát becézni és ami nem lényegtelen mentes minden kellemetlen szagtól.
4. Petymegek (Genetta Cuvier) | TARTALOM | 6. Pojánák (Poiana Gray) |