3. Nyestmedvék (Bassaricyon Allen) | TARTALOM | 5. Mosómedvék (Procyon Storr) |
Ezzel szemben a macskanyércek (Bassariscus Cones) fogazatra nézve inkább a következőkben tárgyalt mosómedvék neméhez (Procyon) hasonló; ez a nem átmenetet jelent az előbbi, nyúlánk testű medvék és az alábbiakban tárgyalt, gyűrűsávos farkú mosómedvék neme között.
A macskanyérc (Bassariscus astutus Lcht.)
Már 1651-ben említi Hernandez. A kifejlett hím 95 cm hosszúra is megnő, ebből kétötödrész a fark hossza. Alakja kisebb rókára emlékeztet, színe pedig az ormányos medvékre. Testének felső része sötét barnásszürke, melybe fekete szőrök vegyülnek; arca és hasaalja sárgásfehér, vagy rozsdavöröses, a szem ugyanilyen színű és sötéten szegélyezett; oldala világosabb színű. Nyakán és lábszárain néhány elmosódott sáv vonul lefelé; fehér farkát nyolc fekete gyűrű övezi.
Trouessart szerint a macskanyérc hazája Mexikó, Texas, Kalifornia, Arizona és Oregon; ott sziklahasadékokban és épületromok közt, itt pedig főként fák odvában üti fel tanyáját. Mexikóban gyakran a fővárosban is előfordul. Charlesworth feltevése szerint mindig emberlakta vidékek környékén tartózkodik, mert ragadozó természetének megfelelően szereti a baromfiólakat. Clark azt állítja, hogy sehol sem ritka állat, csak azért nem lehet gyakran látni, mert jár-kel s éppen ezért csak ritkán tudják elejteni, holott a birtokosok a sok kár miatt, melyet a macskanyérc okoz, mindent elkövetnek kiirtása végett. Az egyszer kiválasztott fához híven ragaszkodik és odvától csak ritkán megy messzire, hacsak erőszakkal el nem űzik, de amint a zavaró körülmény megszünt, azonnal visszatér oda. Audubon megfigyelései szerint különös szokása, hogy odvának nyílása körül a fa kérgét lerágja. Ha a vadász nem talál a fa tövében forgácsot és kéregtörmeléket, biztos lehet benne, hogy az állat másutt tanyázik. Az odu belsejét fűvel és mohával párnázza, néha dióhéjat is találnak benne; bizonyos, hogy ennek tartalmát a macskanyérc ette meg, bár főtápláléka kisebb emlősökből, madarakból és rovarokból áll.
A kakamicli ez az állat mexikói neve eleven, játékos és vidám teremtés; mozdulatai és tartása a mókusra emlékeztet. Ha odvából kizavarják, éppoly bájosan áll, mint a mókus, farkát hátára fekteti; de hátsó lábaira ülni nem tud. Kitűnően mászik, de nem tud egyik ágról a másikra oly biztosan és ügyesen ugrani, mint a mókus, hanem, ha megriasztják, végigfut az ágon, ameddig lehet és iparkodik a másik fa ágát elérni; közben karmaival kapaszkodik. Néha az ágon fekszik, mintha aludna, de a veszély legcsekélyebb jelére azonnal odvába bújik és csak napnyugta után jelenik meg újra.
„A kakamicli mondja Audubon minden félénksége és visszavonultsága ellenére is eléggé megszelídíthető és ha huzamosabb ideig volt ketrecben, szabadjára is engedhetjük a házban. A mexikóiak gyakran ölben is tartják; hasznos háziállattá válik, mert pusztítja az egereket és patkányokat. Egy szelídített példányt láttunk, mely egy mexikói falu utcáin futkosott”. Ezt a csinos állatot az utóbbi évtizedekben gyakran élve is áthozták Európába.
3. Nyestmedvék (Bassaricyon Allen) | TARTALOM | 5. Mosómedvék (Procyon Storr) |