4. család: Aranyos ásó-félék (Chrysochloridae)


FEJEZETEK

A keskeny V alakú csúcsos zápfogakkal ellátott utolsó rovarevő család, az aranyosásó-félék családja, amely Flower és Lydekker szerint a sörtés sünökkel olyanforma közeli rokonságban áll, mint a vakondokok állanak a cickányokkal. Földalatti turkáló életmódot folytatnak, mint a tulajdonképpeni vakondokok, de az ásó élelemkereséshez való alkalmazkodásban mégis eltéréseket mutatnak. A mellcsont felső vége nincs előfelé megnyujtva, sem a kulcscsontok nincsenek megrövidítve; de ami így a vállöv erősségét csökkenti, kipótolódik azáltal, hogy a mellkas oldalívei mélyen öblösek, mert a bordák és a mellcsont befelé hajlottak. A felsőkar Flower szerint sokkal karcsúbb, mint az igazi vakondokoké, de belső ízfele rendkívül meghosszabbodott. „Az alsó karban harmadik csont is van, amely a kéztőtől csaknem a könyökig terjed és úgy látszik ez az egyik hajlító izom inának megcsontosodása.”

Végre pedig Bronn-Giebel szerint a kéz és ujjainak képzése a vakondokokétól nagyon elütő. A tenyér nincs kiszélesedve, az ujjak száma és összetétele különféle aranyos ásó fajoknál különböző. A „Ch. capensis-nek például csak három kézujja van, ezeket hüvelyk-, mutató- és középujjnak minősítik. Az óriási nagy harmadik vagy középujj egy a középen összeszorított első ízt mutat, amely szélesebb, mint hosszú s a középcsontot, valamint a két első ujjpercet képviseli, valamint egy óriási, s hegyén mélyen behasított körömízt tüntet föl”. A homokásók mellső körmeinek elhelyezése és képzése annyira hasonló, hogy az aranyos ásónál is a harmadik óriási karom csatornaszerűen vájt, s ebben a vápában a többiek rendszerint benne nyugosznak.

Az aranyos ásó szemeit szőrrel födött bőr takarja. A kagyló nélküli fülnyílás a prémbe van rejtve és különböző fajoknál a korcsosodás különböző fokait mutatja. A fark teljesen hiányzik. „A rövid, kissé kihegyezett orr, mint Grébel véli, turkálásra való csupasz porcogóban végződik.” Nevét az aranyos ásó prémjének fémfényétől kapta; ez a föltünő sajátsága, az ausztráliai erszényes ásóéval közös.

Hazája az aethiopiai öv déli része, azaz a délibb Afrika, a Cap-tól a Kongo-ig, Madagaszkár kivételével. Ott jelesen a homoksivatagokban vagy száraz steppeken élnek, s a földfelületéhez oly közel ásnak giliszták után, hogy a föld alatt való haladásukat könnyű követni, sőt bottal vagy ásóval könnyen napvilágra hozhatók.