« MÁSODIK FEJEZET: PERIKLES KORA | KEZDŐLAP | NEGYEDIK FEJEZET: NIKIAS BÉKÉJE ÉS A SZICILIAI EXPEDÍCIÓ » |
A 446-ban 30 évre kötött békeszerződés nem olyan állapotot rögzített meg, melyet teljességgel lehetetlen lett volna fenntartani. Athén mint tengeri hatalom az egyik részen, a másikon meg Spárta mint a szárazföldi Görögország vezető állama: ezt az okos kompromisszumot talán hosszabb időre is biztosítani lehetett volna. De másrészt tagadhatatlan, hogy az így elgondolt egyensúlynak akadályai már kezdettől fogva elég jelentékenyek voltak.
A szerződés csak a tényleges birtokállományról rendelkezett, de nem vágta el a lehetőségét annak, hogy mindkét koalíció újabb csatlakozások útján gyarapodhassék. A helyzet nyersen vázolva ez volt: állig felfegyverkezve és újabb erőgyüjtésről gondoskodva őrizte a két táborba szakadt görögség a békét.
Nem kis veszélyt rejtettek magukban a szövetségeket alkotó részállamok külön érdekei sem. Főleg Korinthos gazdasági érdekeltsége állott Athén hatalmi törekvéseivel éles ellentétben. Az északi Peloponnesost élelmezni csak nyugatról: Alsó-Itáliából és Sziciliából lehetett; éppen ezen nyugodott a korinthosi kereskedelemnek egyetemlegesebb jogosultsága. Viszont Athénnek terjeszkedése a korinthosi öbölben Naupaktos birtoklása, a szövetség Akarnaniával és a nyugatra vezető szigetvilágban (Zakynthoson, Kephallenián) létalapjában fenyegette meg ezt a kereskedelmet. Az 5. század folyamán mint ezt a máig található cserépedények igazolják az athénieknek egyébként is sikerült Korinthost Alsó-Itáliában és Sziciliában visszaszorítani.
Ahol pedig gazdasági okok nem adtak a féltékenykedésre és ellenségeskedésre alkalmat, ott a politikaiak tették meg ezt. A legkülönbözőbb államokban az oligarchák a spártaiakat, a demokraták meg az athénieket tekintették lényeg szerint való patrónusaiknak s az elvadult pártküzdelmek közt a külpolitikai kapcsolatot mindkét fél igen gyakran többre tartotta az önálló lét követelményeinél. A politikai ellentétek mögött az életmódnak és világfelfogásnak az a nagy különbsége vonta meg magát, amely utolsó magyarázatot a dór és ión faj elkülönülésében talált, mint ezt halotti beszédében már Perikles észrevette. Nem a másféle vér itt a döntő (hiszen a küzdő felek közeli fajrokonok), hanem a másféle forma, amelynek végzetszerűségét éppen a peloponnesosi háború teszi az egymással küzdő felekben teljesen öntudatossá.
Ürügy vagy ha úgy tetszik alkalom az ellenségeskedések megkezdésére hamarosan három is akadt: a körülbelül egy időre eső korkyrai, poteidaiai és megarai bonyodalom (433). Korkyra leányvárosa: Epidamnos miatt keveredett Korinthos-szal pörbe, amely viszont annakidején a hálátlan Korkyrát gyarmatosította. A sziget szorultságában Athéntől kért segélyt. Ez hosszú gondolkozás után egy védelmi szövetség (epimachia) folyományaképpen meg is adta. A Sybota-szigetcsoportnál azután tényleg az athéni segítség akadályozta meg azt, hogy a korinthosi flotta a korkyrai fölött győzedelmeskedjék. Mindez formailag nem volt kifogásolható, Athénnek csakugyan jogában állott a békeszerződés értelmében is, hogy a neutrális Korkyrát a maga érdekkörébe vonja. De a sziget támogatásával kényes helyzetbe kerültek az athéniek; a peloponnesosi szövetség egyik legtekintélyesebb tagjával, Korinthos-szal szemben.
Egészen más volt az eset a poteidaiai eseményeknél. Itt Chalkidike félszigetén egyenesen az athéni birodalmat támadta meg Korinthos, midőn gyarmatvárosát, mellyel fenntartotta a baráti kapcsolatokat, sőt a hivatalos érintkezést is, elszakadási szándékában segítette.
Mert az, hogy Aristeus csapata korinthosi önkéntesek-ből állott, nem módosított a dolog lényegén. A körülzárt Poteidaia csak évek multán (429 telén) kapitulál, miután a peloponnesosi háború már egész erejével fellobbant. Poteidaiával egyidőben a chalkidikei városok és a thrák Bottiaioi is nyugtalankodtak; de nagyobbmérvű elpártolásra csak a nagyháború folyamán, a spártai vezérnek: Brasidasnak jelenlétében kerül itt a sor. Azonban Olynthos összetelepítését (synoikismos-át) már a háborús események kezdetén létrehozták II. Perdikkasnak, a makedon fejedelemnek intrikái. Ennek a középponti városnak lesz még később is szerepe a görög történelemben.
Egészen rendkívüli fontosságot nyert a peloponnesosi háború kitörésében a megaraiak ellen hozott néphatározat. Az athéniek rossz szomszédaikat valamiféle ok miatt kitiltották a piacukról. A dolog nem volt különösebb jelentőségű. De a szabad forgalomnak ezzel az erőszakos megkötésével jól lehetett az athéniek ellen agitálni. Végül mégis úgy tűnt fel, athéni vígjátékíróktól halljuk hogy a megarai hagymák és malacok hozták a háborús mozgalmakat fejükre.
A sok felgyülemlett keserűség elintézést követelt. A Peloponnesoson a közvetlenül érdekelt Korinthos szította a tüzet. Szövetséggyülést hívat össze Spártában és kilépéssel, argosi barátkozással fenyegetődzik. A spártai népgyűlés, melyet a szövetségesek az alkotmány értelmében nem majorizálhattak szavazataikkal, csak nehezen volt a háborús elhatározásra kapható; főleg Archidamos, az öreg király szeretett volna a béke mellett kitartani. De végül itt is a harci hangulat kerekedett felül s azon ultimátumszerű követelőzések, melyeket a fokozás sorrendjében juttatott Athénbe a szövetség (az Alkmaionidáknak, tehát elsősorban Periklesnek száműzése; Poteidaia ostromának abbahagyása; a megarai psephismának érvénytelenítése; a delosi szövetség felbontása) immár világosan mutatták, hogy tulajdonképpen mit akarnak elérni. Athénben Perikles volt a megszégyenítő feltételeket visszautasító, a háborús hangulat lelke. Pedig ekkor már megrendült valami abban a szilárd kölcsönös bizalomban, amely őt a közügyek élén tartotta. Szűkebb baráti környezetének csak kevéssel előbb kellett a legsúlyosabb vádak ellen bíróság előtt védekeznie. A halhatatlan Pheidiast még így is elmarasztalták sikkasztásban, Anaxagoras az istentelenség vádja elől kénytelen volt Lampsakosba menekülni és Aspasiát a legelevenebb athéni szellemiséget tüzelő szép miletosi asszonyt csak ép hogy el nem ítélték.
431 tavaszán kezdődtek meg az ellenségeskedések: a thebaiak Plataiait rohanták meg, Archidamos a peloponnesosiak élén Attikába vonult be. Az erőviszonyok a harci modort mindkét félnél úgyszólván már előre kijelölték. A spártaiak szárazföldi hadseregükkel voltak fölényben. Mintegy 35.000 hoplitát tudtak kiállítani az ellenfélnek legfeljebb 25.000 emberre rúgó összlétszámával szemben. Az athéniek viszont 300 trieresükkel, melyhez még a nagy szigetek kontingense járult, a tengeren voltak az erősebbek. Ez okból, hogy szárazon a nyílt összeütközést elkerüljék, a város területére szorították védekező ellenállásukat: a vidék lakosságát a falak mögé terelték. A termést és a falvakat az ellenség szabad prédájának engedték át. Rendkívül sok hátránnyal járt ez a később is gyakorolt passzív magatartás. A falusiakban a legnagyobb elkeresedést támasztották az évről-évre megismétlődő ellenséges betörések. (Ok a békepártiak amint ezt Aristophanes vígjátékaiból jól tudjuk hiszen joggal tekinthették magukat a háború eleven áldozatainak. A városban meg lehetetlen állapotot teremtett a túlzsúfoltság, főképpen egészségügyi szempontból. Mindjárt a második háborús év elején tört ki Athénben az a nagy epidémia, amely két esztendeig egyfolytában dühöngött s mely magát a felelős vezért is elragadta (429). Halála előtt a görög politikus örök sorsát Perikles sem kerülhette el; számadásai miatt pörbefogták és 50 talentum megfizetésére ítélték el. De a népharag nem tartott sokáig; a következő ciklusban megint strategosnak választották s ebben a minőségben fejezte be a nagy államférfiú hatvanegynéhány éves korában az életét.
Utána a népvezetés kisebb kaliberű demagógok háttérbeszorításával hamarosan Kleon kezébe került. Ő úgy látszik mint az energikusabb hadvezetés barátja volt már a periklesi politikának ellenfele. De hogy miként kellene ezt az energiát kifejteni, azt maga sem tudta. Vele az államférfiaknak az az új típusa lépett fel a görög történelemben, amely többé nem mutat ösztönösen szilárd kapcsolatot azzal, ami az államéletben ősrégi nemesi feladat: a hadi tevékenységgel. De azért a csatatéren póz nélkül tudott Athénért meghalni. Mint bőrgyáros, a gazdag iparososztály tagja volt, erős gazdasági érzékkel és a nyilvános élet akkori viszonyainak megfelelően: az állami pénzügyek ismeretének teljes birtokában. A birodalmi kincstárnok (hellenotamias) tisztét töltötte be, mielőtt hadvezérnek választották: és ezt a tisztet minden látszat szerint éppúgy, mint azután következő pénzügyi megbízatásait becsületesen látta el. Erős akarata, kíméletlensége, egyenes és nyers modora a tömeg korlátlan urává tette. De a műveltebb athéniek annak a kultúrának hiányát érezték és kifogásolták benne, melyet abban az időben a gazdagabb és előkelőbb emberek a görög műveltség központjában már könnyedén megszerezhettek maguknak. Még a tárgyilagos Thukydides sem egészen objektív, midőn erre a kemény demagóg-ra fordul a beszéd.
Időközben a háború, melyet valósággal a nyílt összeütközések kerülésének lehetne jellemezni, rendes formái között folytatódott. A nyári hónapokban a peloponnesosi sereg tartotta Attikát megszállva; Archidamos halála után (427) Kleomenesnek, utóbb Agisnak vezérlete alatt; az athéniek meg a hajózásra kedvező időszakban a Peloponnesos ellenséges körülhajózását és partvidéki pusztítgatását végezték el. Ennek már Perikles volt a kezdeményezője és az utóbb pénzbírságra ítélt Phormion-nak sikereit kell itt külön kiemelni (42928). A félszigetnek a közlekedéstől való teljes elzárásáról szó sem lehetett. Még a korinthosi öböl ellenőrzésére is csak jókésőn gondolhattak az athéniek naupaktosi bázisuk igénybevételével. A háború okozta bajok kezdtek mindkét félnél megszokottakká lenni. Pedig Athénben még egy évvel Perikles halála előtt olyan nagy volt az elkeseredés, hogy békeköveteket küldtek oktalanul és természetesen minden eredmény nélkül Spártába. Ennek meg korán kellett pénzügyei miatt idegen segítségre gondolni. Már 430 nyarán követséget menesztettek a spártaiak a perzsa királyhoz. De a követek Thrákiában az athéniek kezére kerültek és ezek kivégezték őket.
Bizonyos változatosságot a következő fontosabb események hoztak a peloponnesosi háborúnak első tízesztendős szakaszába: a lesbosiak lázadása, Plataiai eleste, a sphaktériai esemény, az athéniek veresége Boiotiában és Brasidasnak, a spártai vezérnek thrák hadjárata. Ezzel szemben a korkyrai véres pártvillongásoknak demokraták és oligarchák között csupán helyi jelentőségük volt; az első sziciliai expedíció pedig, melyet az athéniek a szigetre indítottak, egészen eredménytelenül végződött s így bennünket csak a második hasonló vállalkozással kapcsolatban fog érdekelni.
Spárta a szabadság nevében kezdte meg vetélytársa ellen a peloponnesosi háborút: az athéniek járma alatt nyögő szövetségesek felszabadítása volt az a panhellén jelszó, melyet az oligarchák patrónusa zászlajára írt. És tényleg volt valami tragikus abban az állapotban, hogy a demokratia görög fővárosának az adott viszonyok kényszerűségéből erősebb eszközöket kellett szövetséges társainak megtartásával szemben alkalmaznia, mint a peloponnesosi symmachia fejének, Spártának, ahol a félsziget közös érdeke és Spártának kétségbe nem vonható fölénye mintegy magától tartotta össze a tömör szárazföldi koalíciót. Hajlam a delosi szövetségtől elszakadni csakugyan hamar jelentkezett a háború alatt. A lesbosiak Methymna kivételével már 428-tól kezdve keresték az utat a peloponnesosi csatlakozáshoz. A lázadás fészkének, Mytilenének, keservesen kellett bünhődnie, amikor a lanyha spártai támogatás miatt hamarosan megadta magát. A háborúban elvadult érzelmek szomorú bizonyítékául szolgált ez esetben Kleon indítványa: minden férfilakost kardélre hányni, az asszonyokat és gyermekeket rabszolgáknak eladni. Ettől a szégyentől Diotimos okos ellenvetései mentették meg ez alkalommal az athéni becsületet. Az elfogott és Athénbe szállított bűnösöket így is kivégezték. Az ellenfél a hatalmába kerülő plataiaiakon bosszulja meg ezt.
A háború eleje óta ostromolt Plataiai ugyanis Mytilenével egy esztendőben, 427-ben esett el. Az athéniek most falaik közé fogadták és polgártársaikká tették a mindig hűséggel kitartó menekülteket. De akik nem érték el Athént és a spártaiak kezébe kerültek, hiába hivatkoztak Plataiai szolgálataira, amelyeket a perzsa háborúk alatt a spártaiakkal együttműködve tett a görögség ügyének. Megölték őket és városukat földig lerombolták.
Új stratégiai gondolatot valósított meg az athéniek kitűnő hadvezére, Demosthenes, akkor, amikor a messeniai partokon Pylos elhagyatott vidékét megszállta, erősséggé építette ki s innen nyugtalanította Spártának mindenkor kényes közbiztonságát (425). Mert a szárazon eddig csak defenzíven viselkedő Athén most támadó félként lépett fel 80 km távolságra magától Spártától. A veszélyt hamar átlátta az ellenség és szárazon és vizen iparkodott a pylosi megszállástól szabadulni. A mindkét részről megindult katonai műveletek eredményeképpen 427 lakedaimonit kerítettek körül az öblöt záró Sphakteria szigetén az athéniek s azok közül 180-an a legelőkelőbb spártai családokhoz tartoztak. Ha 120-ra apad is le a számuk, míg hadifoglyokként Athénbe kerülnek, a békekötés hangulatára így is jelentékeny befolyást gyakorolnak a létszámukban rohamosan apadó spártaiak között.
Demosthenes készítette elő azt a haditervet is, mellyel az athéniek ugyanoly módon igyekeztek szárazföldi ellenséges szomszédaikat, a boiótosokat megszállás alatt tartani, mint azt velük évenkint megismétlődő betöréseikkel a peloponnesosiak tették. De a kísérlet mindjárt kezdetében balul ütött ki. Az egyesült szövetségesek az athéni Hippokratest döntő módon megverték Delionnál (424). Sokrates is ott volt a megvert hadseregben, mint ahogy már Poteidaia ostromlásánál is eleget tett polgári kötelességének. A kudarcért Athént Megara kikötőjének, Nisaiának kevéssel előbb történt elfoglalása csak nagyon csekély mértékben vigasztalhatta meg.
Ahogy az athénieknél Demosthenesnek, a spártaiaknál Brasidasnak fellépte hozott némi lendületet és változatosságot a hosszanhúzódó küzdelembe (424-től kezdődően). Ötlete merész és eredeti volt: az athéni birodalom legkényesebb pontjára helyezni át a háborúskodás főhelyét. A thrák part a Chalkidikétől a Hellespontosig a legkevésbbé biztosított területe volt az athéni uralomnak. Ennek egykori szövetségese, az odrysosok királya: Sitalkes most már nem keverhette a kártyákat; a makedon fejedelem, Perdikkas pedig ebben a pillanatban és legalább egy időre Spárta barátjának számított. Brasidasnak csakugyan sikerült is e vidék kulcsát, Amphipolist hatalmába keríteni. Ez alkalommal követte el Thukydides, a histórikus, aki itt hét hajónak parancsnoka volt, azt a mulasztását, amelyért ámbár a stratégiailag fontos Eion-t biztonságba helyezte hosszas számüzetéssel kellett lakolnia. Amphipolis elvesztése és a chalkidikei városok elpártolása következtében igen veszedelmes jelleget öltöttek Athénre nézve a thrák viszonyok. Ezért bár 423-ban egy esztendőre fegyverszünetet kötöttek egymással a háborúskodó felek, ennek elteltével újabb expedícióra határozták el magukat Athénben. A fővezér Kleon lett, kit a sphakteriai siker tett elbizakodottá. Pedig ezt nyilván Demosthenes ügyességének és nem az ő merész vállalkozásának köszönhették az athéniek. Az Amphipolis felmentésére indított akció Kleon életébe került: de ugyanakkor Brasidas is elesett (422), kinek nemes alakja előtt az ellenség személyesen érdekelt historikusa is készséggel hajtotta meg a zászlaját.
Kleon és Brasidas kikapcsolásával sokat nyert a béke ügye. A vágyat reá már mindenki érezte. Békéről tulajdonképpen már 425-től kezdve volt szó. Nyomatékosabban a sphakteriai esemény után indultak meg tárgyalások a spártaiak kezdeményezésére. De Kleon, aki a háborús pártnak elszánt vezére volt, lehetetlen követelményeivel mindannyiszor meghiusította a békés megegyezést. Ezt mint láttuk az egy esztendős fegyverszünet sem hozta meg s csak Kleon halála tette most lehetővé, hogy a hadakozó felek között tíz esztendei eredménytelen viaskodás után az úgynevezett Nikias-féle béke létrejöjjön (421 májusában).
« MÁSODIK FEJEZET: PERIKLES KORA | KEZDŐLAP | NEGYEDIK FEJEZET: NIKIAS BÉKÉJE ÉS A SZICILIAI EXPEDÍCIÓ » |