« A XI. századi pénzek metrológiai és finomsági adatai. | KEZDŐLAP | I. Főtypus. Kereszt, karjaiban jegyekkel (vagy azok nélkül). » |
A XII. századi pénzek leírása. Visszatérő éremtypusok. Éremchronologia. Metrologiai adatok; pénzláb. A XII. századi pénzverés két korszakának jellemzése. Eredmények.
A XII. század hazánkban az aprópénzek korszaka. Ezek az apró érmek három nagy typologiai csoportba oszthatók.
Az első csoportbeli (C. N. H. I. 4097. sz.) érmek előlapjukon a XI. században kialakult éremrajzok módosult változataival, hátlapjukon a hagyományos kereszttel és négy háromszöggel, szorosan csatlakoznak a XI. századi magyar pénzekhez, de azoknál jóval kisebbek. Kiállításuk, veretük elég jó. A körirat azonban gyakran zavaros vagy teljesen hiányzik. A köriratnélküli éremfajok előlapján nyoma sem látszik a köriratnak, a hátlapon azonban, a két vonalkör közt levő apró vonások, körök, félholdak, stb. az egykori körirat reminescentiái. A kisszámú köriratos faj előlapján az uralkodó király neve van, hátlapján a Ladislaus Re felirat állandósult.
(C. N. H. 45.)
(C. N. H. 41.)
(C. N. H. 48.)
2931. Kálmán király pénzei.
A második csoport (C. N. H. 104170.) érmeit Réthy László III. Béla, Imre és II. András korába sorozta, az újabb leletbizonyítékok szerint azonban feltétlenül a III. Béla előtti korból származnak,[1] a hová egyébként nagy részüket Rupp is sorolta. Ezek a pénzek vékony lapra, finomabban vert érmek. Az előlapon többnyire a régi éremrajzok erősen módosult változataival találkozunk, de néhányon már teljesen új éremrajz van. Legjellemzőbb sajátságuk a byzánczi és arab motivumok mellett , hogy a hátlap régi, állandó verete eltünt. A kettős vonalkör s közte a hátiratot jelző apró jegyek hiányzanak, az egy körben levő rajz igen változatos. Az első és második csoport érmei közt az átmenetet a C. N. H. 9293.[2] és II. Lászlónak C. N. H. 9497. sz. pénze alkotják.
(C. N. H. 53.) II. István.
(C. N. H. 59.);
(C. N. H. 61.)
II. Béla.
3234. Köriratos XII. századi pénzek.
(C. N. H. 67.)
(C. N. H. 71.)
(C. N. H. 75.)
(C. N. H. 81.)
3538. Köriratnélküli érmek a XII. század első feléből.
A harmadik csoportba III. Béla királynak (C. N. H. I. 271281. sz.) féloldali veretű lemezpénzei, bracteatái és a velük rokon C. N. H. 263265. sz. éremfajok tartoznak. Réthy e pénzeket Ruppal szemben IV. Béla érmeinek tartja. E feltevésnek azonban úgy előállításuk, veretük és a IV. Béla pénzein már nem igen szereplő siglák, mint a leletek összetétele, ellentmond.[3] A C. N. H. 263. és 280. sz. érmek körirata Bela rex III. Béla korába utalja e pénzeket. A C. N. H. 269 (270.) sz. félbracteata a C. N. H. 64. számúval egyetemben a XII. század közepéről való s a többi bracteatával sem súly, sem finomság tekintetében nem rokonveret. A magyar bracteaták sokkal kisebbek az egykorú németországi széles bracteatáknál, s bár veretük eltér a többi magyar pénz veretétől, nagyságban és súlyban a második csoportbeli érmekkel mutatnak rokonságot.
(C. N. H. 122.)
(C. N. H. 136.)
(C. N. H. 118.)
(C. N. H. 129.)
(C. N. H. 137.)
3943. Köriratnélküli érmek a XII. század második feléből.
(C. N. H. 92.) 44. II. Géza pénze.
(C. N. H. 9495.) 45. II. László pénze.
(C. N. H. 64.) 46. II. Géza lemezpénze.
Szent István a magyar pézverés megalapításakor a nyugati, frank-bajor pénzrendszert honosította meg hazánkban s a magyar pénzverés a XIXII. században az általa megvetett alapon fejlődött tovább. Az Árpád-kori magyar éremfajok, egymással szoros összefüggésben a nyugati érmelés egy külön, nagy csoportját képezik.[4]
(C. N. H. 111.)
(C. N. H. 128.)
(C. N. H. 105.)
(C. N. H. 263.)
4750. III. Béla denárai.
A XII. századi érmek második nagy csoportján azonban új, keleti hatások is észlelhetők. A byzánczi császársággal való szoros háborús és békés kapcsolat és az izmaelita-mohamedán pénzverők működése nyomot hagyott a magyar pénzeken. A byzánczi és arab motivumok a XII. század második feléből származó érmeken igen gyakoriak. Előfordul, hogy a régi, hagyományos éremrajzok keleties charaktert öltenek fel, sőt a XII. században arra is történt kísérlet, hogy a byzánczi arany- és rézvalutát meghonosítsák hazánkban.
IV. István (11631164.) III. Istvánnak Manuel görög császártól pártfogolt ellenkirálya rövid uralkodása alatt nagy számban veretett byzánczi modorú rézpénzeket, sőt a byzánczik aranytriensnek megfelelő aranypénzt (C. N. H. 102.) is. Az újfajta Byzánczban vagy legalább is byzánczi pénzverők által vert rézpénzeknek két typusa ismeretes. Az egyiken (C. N. H. I. 98100. sz.) IV. István és apja, II. Béla ülő alakjai láthatók, a hátlapon Szűz Mária a Gyermekkel. Felirata: Rex BelaRex Sts.[5] és Sancta Maria. A másik fajnak (C. N. H. 101. és 103.) mind előlapján, mind hátlapján keleti feliratok vannak.[6]
(C. N. H. 104.)
51. IV. István denárja.
II. Béla király C. N. H. I. 59. sz. Bela Rex köriratú és szembenéző királyi főt ábrázoló pénzének 160 siglaváltozata.
Összeállította: Nuber F. Károly.
Ezek az éremfajok IV. István bukása után teljesen eltüntek a forgalomból. Az Árpád-kor egyedüli réz- és aranypénzeinek verése inkább történeti curiosum-számba megy s nem hagyott nyomot pénzverésünkben. A hazai pénztörténeti fejlődés szempontjából IV. István rézpénzverése bár külön korszakot alkot teljesen jelentéktelen s azzal bővebben foglalkoznunk felesleges.[7]
(C. N. H. 98.)
(C. N. H. 103.)
5253. IV. István rézpénzei.
A XII. századi, legnagyobbrészt köriratnélküli érmecskék chronologiai osztályozására nézve a magyar numismatikai irodalomban hiába keresünk útmutatást. Még a helyes osztályozási szempontok megállapítása is teljesen hiányzik. A régebbi írók Schoenvisner, Weszerle és Rupp rendszere, a mely az iratlan fajok éremrajzának az írott fajokhoz való hasonlóságából kiindulva kísérelte meg a chronologiai osztályozást, teljesen tarthatatlan. Eredménye az volt, hogy egyes uralkodók neve alá túlsok, másoké alá alig egy-két fajt soroltak.[8] Ez önkényes osztályozásban rejlő tévedéseket Réthy László ismerte fel és ezért a Corpus Nummorum Hungariae-ben az íratlan éremfajokat két nagy csoportba foglalva össze, mellőzte a chronologiai osztályozást. Tájékozásul a csoportok élén azoknak a XII. századi királyoknak uralkodási éveit jelölte meg, a kiknek idejéből az iratlan fajokhoz hasonló veretű feliratos érmeket ismert.[9] E szigorúan kritikai eljárással alapot nyujtott a későbbi kutatásnak a feliratnélküli érmek chronologiájának helyes megállapításához.
A köriratnélküli érmek chronologiai osztályozásánál a typologiai sajátságok figyelembevételével csakis a leletek összetételéből és a fennmaradt példányok metrologiai vizsgálatából együttesen levont következtetések vezethetnek kielégítő eredményre.[10]
(C. N. H. 56.)
(C. N. H. 65.)
(C. N. H. 83.)
(C. N. H. 90.)
5457. II. István és II. Béla köriratnélküli pénzei.
A typologiai sajátságok alapján mint láttuk három nagy csoportba oszthatók a XII. század érmei, a mely csoportok chronologiai sorrendjét az írott fajok és a két csoportnak egymáshoz, valamint a XI. századi érmekhez való viszonya határozza meg.
Az egyes éremfajok sorrendjét illetőleg szem előtt kell tartanunk, hogy az éremrajzok hasonlóságából levont következtetések mindig tévesek. Szent László és a XII. századi királyok feliratos érmei bizonyítják, hogy ugyanazon uralkodó különböző kibocsátású pénzein más-más éremrajzok tünnek fel. Viszont az egymást követő uralkodóknak, sőt ugyanannak az uralkodónak későbbi kibocsátású pénzein is ismételten visszatérnek az előző fajok éremrajzai eredeti alakban vagy némi módosulással.
Ilyen vissztérő typusok például a feliratos érmek közül természetesen a rajzrészletek némi módosulásával a következők:[11]
I. typus | II. typus | III. typus | IV. typus |
C. N. H. 25: László | C. N. H. 27: László | C. N. H. 34: László | C. N. H. 37: László |
C. N. H. 26: László | C. N. H. 28: László | C. N. H. 33: László | C. N. H. 48: Kálmán |
C. N. H. 46: Kálmán | C. N. H. 40: Kálmán | C. N. H. 42: Kálmán | C. N. H. 63: II. Géza |
C. N. H. 51: II. István | C. N. H. 39: II. István | C. N. H. 53: II. István | C. N. H. 110: III. Béla |
C. N. H. 59: II. Béla | |||
C. N. H. 94: II. László |
Az éremrajzok vizsgálata alapján arra az eredményre jutottam, hogy a XIXII. századi éremrajzok legnagyobb része a XI. században kialakult három főtypusból vezethető le.[12] Természetesen e főtypuson belül alfajok, az alfajokon belül eltérések állapíthatók meg, de az alapmotivum állandó maradt. A visszatérő rajzok sohasem közvetlenül, hanem mindig néhány évi időközben követték egymást, az egyes alfajok egy uralkodó idején többnyire csak egyszer kerülnek elő. A következő király pénzein azután újra találkozunk velük.
A visszatérő typusokat következő táblázatba foglaltam össze:
[1] Nuber F. Károly megállapítása, főkép a gazdag bácsi lelet összetétele alapján. Nuber megfigyelése nemcsak az érmek korának ily általános meghatározására vonatkozik, hanem mint alább látni fogjuk az iratlan éremfajok szoros chronologiai sorrendjének megállapítására is kiterjed. Harsányi Pál, a ki a lelet ismertetésénél (N. K. 1913. 81103. l.) még Réthy sorrendjét követi, a Nemzeti Múzeum éremtári kiállításának 1914. évi rendezésénél ugyancsak e lelet alapján a XII. századi érmek közé sorozta e csoport legtöbb érmét.
[2] Nuber megállapítása.
[3] V. ö. Kovács Ede megfigyeléseit e pénzek technikai előállításáról (N. K. 1903. 5. l.). A régebbi magyar numismatikusok mellett Friedensburg (Die Münze. Berlin, 1909. 161. l.) is a XII. sz. végére teszi a magyar bracteaták korát. Egyébként Németországban is a XII. sz. volt a lemezpénzek kora. A leletekben a Béla-féle bracteaták II. Vilmos (10871100) és II. Henrik (11541189) angol királyok, I. Frigyes császár (11521190) érmei (kisgáji lelet), másutt a XIIXIII. sz. fordulójáról való friesachiak és II. András pénzei társaságában fordulnak elő (kígyósi, nagykereki és egervári lelet). Tehát oly pénzekkel, a melyek nem IV., hanem III. Béla korában, vagy az azt követő időben voltak nálunk használatosak.
[4] Réthy: C. N. H. I. 17. l.
[5] A kettős felirat és kép azt jelzi, hogy István, mint II. Béla fia, a senioratus alapján követelte a trónt, szemben a primogenitura alapján uralkodó III. Istvánnal, Béla unokájával.
[6] E pénzeket korábban IV. Béla és V. István pénzeinek tartották s a keleti feliratot a tatárvészszel hozták kapcsolatba. V. ö. Rupp I. 128129, 165166. l. Végh Ödön id. m. 33. l. Karabaček: Der unmittelbare Einfluss d. mongolischen Invasion auf die Münzverhältnisse Ungarns. (N. Zeitschrift VIVII. Wien, 1876.) A pénzek eredetét és korát helyesen állapította meg Rosty Zsigmond és tőle függetlenül Réthy László. (Arch. Ért. 1895. és C. N. H. I. 1720. l.; Réthy: A Béla- és István-féle rézpénzek első megfejtője. N. K. X. 1911.) V. ö. még Kovács Ede: IV. István aranypénze. (N. K. IV. 1905.)
[7] IV. István egyévi rézpénzverésének vizsgálata a byzánczi pénztörténet kutatóinak feladata volna.
[8] Rupp a 10 évig uralkodó II. Bélának 14, a 8 évig uralkodó Imrének 14, viszont a 20 évig uralkodó II. Gézának csak 5 éremfajt tulajdonít.
[9] C. N. H. V. és X. sorozat.
[10] E módszer alapján dolgozta ki Luschin v. Ebengreuth több jeles művében a bécsi fillérek chronologiai rendszerét.
[11] E visszatérő typusokra Nuber hívta fel első ízben figyelmemet.
[12] A XII. századi érem második csoportjának több érme s a bracteaták már egészen új typusok.
« A XI. századi pénzek metrológiai és finomsági adatai. | KEZDŐLAP | I. Főtypus. Kereszt, karjaiban jegyekkel (vagy azok nélkül). » |