A református egyház (19451989) | TARTALOM | Az izraelita felekezet (19451989) |
A magyarországi unitáriusság a II. világháborút követően harmadszor találta magát szemben megváltozott körülményekkel. A hívek döntő többségét szülőföldjével együtt ismét a román állam kebelezte be. Az anyaországban maradottak pedig az 1940 előtti egyházszervezeti, -kormányzati tapasztalataikra támaszkodva kezdhettek mindent elölről. 1945 tavaszán az ideiglenes egyházi képviselőtanács tagokká választotta ifj. Bartók Bélát, Malasics Gézát és Supka Gézát. 1947-re az Igazgató Tanács kidolgozta az ideiglenes egyházszervezeti szabályzatot, amit jóváhagyás végett elküldtek Kolozsvárra, ámde hamarosan kiderült, hogy az erdélyi unitárius egyház nem tudja joghatóságát Magyar-országon gyakorolni. Az egyház kormányozhatósága érdekében hozta a kolozsvári Egyházi Főtanács 1947 augusztusában azt a határozatát, amelynek értelmében az addigi 9. egyházkör ismét függetlenedett a püspökségtől és püspöki vikáriátus hatáskört kapott. A szervezeti átalakulás még nem zárult le, amikor az unitárius egyház a református egyházzal egy napon 1948. október 7-én elsőként írta alá egyezményét a magyar állammal (1990. március 19-ig volt érvényben).
Az erdélyi unitárius egyház 1949-ben elfogadott szervezeti szabályzatában már nem szerepelt a DunaTisza menti Egyházkör, politikai okokból ekkorra minden hivatalos kapcsolat megszakadt a magyarországi és az erdélyi unitárius egyház között. Az 1968. augusztus 21-i zsinat engedélyezte az egyházkör egyházzá alakulását, ennek eredményeként alakult ki 1971-re a Magyarországon maradottak mai státusa. Az egyház új törvényeit 1971. május 23-án fogadta el a Magyarországi Unitárius Egyház, azokat az Állami Egyházügyi Hivatal 1971. október 21-én megerősítette, s ezt követően október 31-én életbe léptek. Ettől kezdve a Magyarországi Unitárius Egyház önálló püspökséget képez (tehát már nem vikáriátus), élén püspökkel, illetve egy főgondnokkal. Székhelye Budapest. Az egyház szervezeti {II-433.} felépítése lényegében követi az erdélyit, de nincsenek egyházkörök. Legfőbb egyházkormányzati és törvényhozó testülete az évente egyszer ülésező Egyházi Főtanács, illetve a négyévente összehívott Zsinati Főtanács. Ezeknek elnöke a mindenkori püspök, illetve a főgondnok. A Zsinati Főtanács választja meg 6 éves időtartamra (s nem életfogytiglan) a püspököt és a főgondnokot. A történelmi egyházak alkotmányai közül ez maradt az egyetlen, amely a legmagasabb egyházi tisztségek betöltését időszakos választásokhoz kötötte. Az Egyházi Főtanács ülései között az Egyházi Képviselő Tanács mint végrehajtó szerv működik. Az Unitárius Egyház Szervezeti Törvényét viszont amely még az 1983. évi Egyházi Főtanács határozata alapján került kidolgozásra és az 1986. évi Főtanács fogadott el az ÁEH nem hagyta jóvá. A Magyarországi Unitárius Egyház első püspöke a világi pályáját illetően már nyugalmazott, 1971. október 31-én azonban egyházi lelkész státusba visszatért korábbi főgondnok, Ferencz József lett. 80 éves korában, 1988. augusztus 30-án vonult nyugalomba. Utódja Huszti János budapesti lelkész lett, aki rövidesen lemondott (1991. október 5.), majd meghalt (1993. augusztus 2.).
1987-es adatok szerint a mintegy 5000 főt tömörítő 8 egyházközségben 11 lelkész teljesített szolgálatot. A Magyarországi Unitárius Egyház teljes jogú tagja a Szabadelvű Vallások Nemzetközi Szövetségének (IARF), amelynek Végrehajtó Bizottságában Ferencz József püspök is tevékenykedett. 1947 óta jelenik meg az Unitárius Élet című hitbuzgalmi, kulturális és tájékoztató újság.
A református egyház (19451989) | TARTALOM | Az izraelita felekezet (19451989) |