Geológia | TARTALOM | A földtan története 19191945 között |
Földtani ismereteket Magyarországon a 18. században a selmecbányai Bányászati Akadémián, a bányászati tudományok részeként oktattak. 1786-ban, Benkő Ferenc tollából jelent meg az első önálló, magyar nyelvű ásványtan könyv. 1848-ban, Zipszer Keresztély András, Kubinyi Ágoston, Pettkó János, Marschan József és Kubinyi Ferenc kezdeményezésére, a magyar föld tudományos megismerésére megalakult a Magyarhoni Földtani Társulat. I. Ferenc József magyar király 1870. április 8-án kelt határozatával szentesítette a Meteorológiai és Földdelejességi (később Földmágnességi) Magyar Királyi Központi Intézet szervezeti szabályzatát, amelyet azért hoztak létre, hogy „a magyar korona országainak földtani felvétele és a felvétel eredményének a tudomány, a földművelés és az ipar igényeinek megfelelő módon való megismertetése” megtörténjen. A hazai földtan magyar nyelvű és szemléletű tudományának megteremtése, önálló oktatásának létrehozása a budapesti és a kolozsvári tudományegyetemen, valamint a budapesti műegyetemen Szabó József, Hantken Miksa, Hofmann Károly, Koch Antal, Böckh János, Szádeczky Gyula, Schafarzik Ferenc és br. Eötvös Loránd nevéhez kötődik.
A 19. század végén a Természettudományi Múzeumban, Krenner József vezetésével, megalakult az önálló Ásványtani-Őslénytani Gyűjtemény, amely elsősorban Semsey Andor mecénás vásárlásai eredményeképpen vált jelentőssé.
A magyar földtan tudósai az I. világháborúig intenzív kutatást végeztek a Kárpát-medence egészére kiterjedően. A jól megtervezett és rendszerezett munka befejezését a háború megakadályozta, így jelentős anyagok maradtak meg torzóként az utókor számára.
A munkálatokhoz a 19. század második feléből származó földtani felvételek kiváló alapot jelentettek. A Kárpát-medence 1:75 000 méretarányú földtani térképezését Erdélyben, Krassó-Szörény vármegyében, Kárpátalján, a Bükk, a Mecsek és a Velencei-hegységben folytatták. Az 1910-es években megkezdték az Adriai-tenger {IV-406.} mellékének, a horvát-szlavón karsztnak, valamint az Északnyugati-Kárpátoknak az újratérképezését. Ezek a felvételek területileg sakktáblaszerűen készültek. Az id. Lóczy Lajos vezetésével 1891-től közel három évtizeden át tartó Balaton-kutatás megállapításait A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei (18971920) c., 32 kötetes monográfiában összegezték, a Kárpátokról és a Kárpát-medencéről id. Lóczy Lajos szerkesztett 1:1 000 000 méretarányú földtani térképet.
A korszak geológusai (Böckh János, id. Lóczy Lajos, Schafarzik Ferenc, Pálfy Mór, Vitális István, Rozlozsnik Pál) a földtan több ágát, az őslénytantól a kőzettanon keresztül egészen a gyakorlati földtan alkalmazásáig, egyaránt kiválóan művelték. Jelentős az Erdélyi-érchegység, a Fru¦ka Gora, a Balaton-felvidék, a Medves hegység, az Aggteleki-karszt, a Vlegyásza-Bihar-, a Mecsek és a Velencei-hegység kőzeteinek monografikus feldolgozása (Koch Antal, Pálfy Mór, Vitális István, Mauritz Béla, Rozlozsnik Pál, Szádeczky Gyula). A Déli-Kárpátok, a KrassóSzörényi-érchegység, valamint a Pojana Ruszka felvétele fontos részét képezte a kor földtani munkáinak. A Bihar-hegységi vizsgálatokkal mutatták ki először a Kárpátokon belüli takarószerkezeteket (Szontagh Tamás, Pálfy Mór, Rozlozsnik Pál, 19101912).
Ekkor írták le a Dunántúli-közép- és a Bükk hegység rétegtani felépítését (Schréter Zoltán, 1912), az Északnyugati-Kárpátok tektonikai helyzetét (Uhlig Viktor, 1903, 1907), a Magas- és az Alacsony-Tátra eltérő földtani felépítését (ifj. Lóczy Lajos, Vigh Gyula, Dornyai Béla, 19131917), a GömörSzepesi-érchegység paleozoikumát (Rozlozsnik Pál, 19121915), az aggtelekrudabányaszilicei területen az eltérő triász képződményeket, valamint a Vepor hegységi és a szepességi tektonikai takarószerkezeteket (Rozlozsnik Pál, 1915).
Az őslénytan területén a szinte valamennyi földtani kort reprezentáló különböző ősmaradványokat a paleontológusok részben területileg, részben földtani kor, illetve az ország egészére vonatkozó összefoglaló munkákban ismertették (Böckh János, Halavács Gyula, Kormos Tivadar, Lörenthey Imre, Méhes Gyula, Tuzson János, Papp Károly, Vadász Elemér). Nopcsa Ferenc a hátszegi dinoszauruszleletek feldolgozásával (1915) a paleofiziológia alapjait fektette le.
Az ősembertani vizsgálatokat is a földtan keretében végezték, az ásatások (Szinva-völgy, Tata) területén (Kadić Ottokár, Kormos Tivadar).
A talajtan magyarországi kutatásai ekkor még a földtanhoz kapcsolódtak; klímazónák szerinti osztályozással agrogeológiai felvételeket végeztek (Treitz Péter, Inkey Béla, Horusitzky Henrik, Timkó Imre).
A hazai hidrogeológiai vizsgálatok a gyógyvizek, az artézi kutak kataszterezésére (id. Lóczy Lajos, 1912), a talajvizek, s általában a magyarországi ivóvizek minőségi vizsgálatára terjedtek ki (Kalecsinszky Sándor, Tóth György, Szontagh Tamás).
A földrengésvizsgálatok és azok leírása (Kecskeméti Tibor, Réthly Antal) annál is inkább indokolt volt, mert a Földtani Intézet alagsorában helyezték el az egyik hazai szeizmográf-állomást.
A nyersanyagtelepek feltárása a 20. század elején vált fontossá, ekkor ismerték meg a Király-erdő és a Bihar-hegység bauxitjait (Szádeczky Gyula, 1905; Rozlozsnik Pál, 19171918), ekkor kezdődtek a magyar petróleum- és aszfaltkutatások (Pálfy Mór, Posewitz Tivadar). Böckh János ezen a területen úttörő munkát végzett, felmérte a petróleumkutatások hazai lehetőségét. Böckh Hugó használta először eredményesen a br. Eötvös Loránd által feltalált torziós ingát; segítségével határolták be azokat az antiklinális szerkezeteket, amelyek közül a kissármási földgáztelepet 1913-ban, az egbelli és a bujavicai olaj- és földgáztelepet 1914-ben, illetve 1918-ban tárták fel. Ugyanezen {IV-407.} szerkezeteknél id. Lóczy Lajos kálisókutatásokat kezdeményezett Erdélyben az egész ország területét lefedő szinte valamennyi nyersanyagról, kataszter készült; így az a kőszenekről (Kalecsinszky Sándor), az építőanyag-ipari kőbányákról (Schafarzik Ferenc, 1904), a vasérc- és kőszénkészletekről (Papp Károly, 1916), valamint az erdélyi színesfémércekről (Pálfy Mór, 1915) részletes ismertetést adott.
A földtani tudományos élet részben a Magyarhoni Földtani Társulat keretében folyt, amelynek eredményeiről 1871-től a Földtani Közlöny tájékoztatott folyamatosan. Id. Lóczy Lajos, mint a Földtani Intézet igazgatója, nagy hangsúlyt fektetett az intézet tevékenységének az évkönyvekben való ismertetésére. 1914-től a monografikus munkákat Vadász Elemér szerkesztésében a Geologica Hungarica c. kiadványban jelentették meg. Az egyetemeken a földtan oktatása érdekében magyar nyelvű tankönyvek születtek. Ezek közül ki kell emelni Böckh Hugó tevékenységét, aki Geológia. III. (19031909), valamint Általános és történeti földtan (1909) c. művét a legújabb adatok felhasználásával hozta létre.
A jelentős ásvány-kőzettani kutatások eredményeként négy új, nemzetközileg is elfogadott ásványt írtak le: vashegyit (Vas-hegy, Zimányi Károly, 1909), muthmannit (Nagyág, F. Zambonini, 1911), fizélyit (Kisbánya, Krenner József, 1913), schafarzikit (Pernek, Krenner József, 1915).
A hidrotermális ércesedéssel kapcsolatban a világon először magyar kutatók mutatták ki az Erdélyi-érchegység területén , hogy az egykori kitörési kürtők körzetében találhatók a színesfémérc-telérek (Pálfy Mór, Inkey Béla, 1904).
A nemzetközi expedíciók közül Stein Aurél és Prinz Gyula belső-ázsiai útjait kell kiemelni; őslény- és kőzettani gyűjteményeiket később hazai szakemberek dolgozták fel. Az I. világháború alatt az albániai, kelet-montenegrói, boszniai területen magyar geológusok földtani térképezést végeztek (id. Lóczy Lajos, br. Nopcsa Ferenc, Kormos Tivadar, Szentpéteri Zsigmond, Szontagh Tamás).
A Természettudományi Múzeum Ásvány-kőzettani, Ősállattani és Ősnövénytani Gyűjteményének gyarapítása elsősorban Semsey Andor mecénás vásárlásaival folytatódott. A budapesti tudományegyetem ásvány-kőzettani gyűjteményét Krenner József és Mauritz Béla, a kolozsvári tudományegyetem gyűjteményét Koch Antal fejlesztette tovább. A Földtani Intézet múzeumáról Liffa Aurél 1909-ben gyűjteményvezetőt állított össze. A budapesti műegyetem, valamint a selmecbányai Bányászati Akadémia gyűjteménye mellett több kisebb, főleg ásvány-kőzettani és őslénytani gyűjteményt is számon tartottak (Debreceni Református Kollégium; Bakonyi Természettudományi Múzeum, Zirc; Tóth Mike Múzeum, Kalocsa).
Geológia | TARTALOM | A földtan története 19191945 között |