Kriza János (18111875) | TARTALOM | Kővári László és Jakab Elek |
A népiességnek Krizánál harcosabb képviselője volt a politikában is Szentiváni Mihály. Nyárád-Gálfalván, Marosszéken született székely primor család sarjaként; félig-meddig arisztokratából a nép ügyének egyik legkiválóbb szószólójává lett. Apja főkirálybíró volt a Székelyföldön, rideg, konzervatív, aulikus nemes, zsarnoki hajlamú, akárcsak a Kisfaludyaké. Szentiváni Mihály a kolozsvári unitárius gimnáziumban tanult, s hamarosan az önképzőköri magyar társaság irányító szelleme lett. Az országgyűlés alatt, 1834-ben, már ő a haladó ifjúság mozgalmának a lelke: ő vezeti politikai vitái-{601.}kat, ő készíti el az erdélyi ifjúság válaszát a pozsonyi Társalkodási Egyesület felhívására, s Kossuth példájára kéziratos országgyűlési tudósításokat szerkeszt. Mindennek az lett a következménye, hogy a hatóságok feketelistára tették, figyeltették. Az országgyűlés feloszlatása után hogy meneküljön az apai ház nyomasztó, zsarnoki légköréből Kolozsvárt keres tanári állást, meg is választják, de nem foglalhatja el katedráját, mert az ehhez szükséges külföldi útra az útlevelet Bécs megtagadja tőle. Helyette 183738-ban Erdélyt járja be gyalogszerrel.
Szentiváni már diákkorában szerkesztett önképzőköri kéziratos gyűjteményeket, majd a második kötettől kezdve a Remény című zsebkönyv szerkesztője lett. Kiadványát sikerült az erdélyi haladó ifjúság orgánumává fejlesztenie; köteteit szétkapkodták, a harmadik kötetre már hatszáznál több előfizető jelentkezett. Szentiváni szervező egyénisége irodalmi kört teremtett: a kollégiumi ifjak hetente összegyűltek a lakásán. Éles kritikával rostálta meg a beérkezett kéziratokat, de tudott dicsérni is. Jakab Eleket, Kőváry Lászlót, Dózsa Dánielt, Medgyes Lajost stb. ő indította el írói pályáján.
Költői tehetsége a lírában volt a legkiforrottabb. Alig két tucat verset írt, de szinte mind kimagasló értéke a kor irodalmának. Szerelmi költeményeiben még Kisfaludy Károly és Bajza lírájának kifejezéskészletével él, de ezeket is valóságos élmény, igazi fájdalom, mélyen átélt csalódás ihlette: boldogtalan szerelme egy gazdag földbirtokoslány iránt, aki másé lett. Fájdalmas hangulatainak közéleti oka is van: az abszolutista önkény erősödése. A kor fia című versében arról énekel, hogy a közélet megújulásának reménye elapadt, legyőzte a "vad hatalom", s "élte angyalát" is más nyerte el. Hasonló hangon szólnak A visszaemlékező és a Férjhez ment a szeretője című versei is.
Szentiváni már mint a Remény szerkesztője ismerte fel, hogy tehetsége leginkább a népdalíráshoz vonzza. A zsebkönyv első kötetében még nincs egyetlen népies verse sem, a másodikban és a harmadikban annál több. Népiessége a legprogresszívebb Petőfi előtt. A nép legszegényebb rétegeinek panaszait szólaltatta meg népdalaiban, eggyé válva azokkal, akikről dalol. A zsellérek, szolgák nála válnak először a költészet alakjaivá, kizsákmányolt, távlattalan sorsukat ő avatja irodalmi témává.
A napszámos című verse a paraszti szegénységről szól. De Szentiváninál nem kesergés, melankolikus fájdalom fakad e témából, a költemény inkább a feltörekvő társadalmi rétegek roppant életvágyát, erejét sugározza. A szolgalegény címűben ismét egy fiatal jobbágy panaszolja sanyarú sorsát, kisemmizettségét; a nincstelen szegénységgel mintegy felesel a vers megformálásának játszisága, vidám zeneisége, lüktető ritmusa s az alak rátarti önérzete. A székelylegény Kolozsvárott című versében a költő megvallja, miért vonzódik annyira a népi élethez: mert a kötetlenséget, a szabadságot jelenti számára; ezért vágyódik a "kisded kunyhó"-ba a "cifra szolgaság"-ból. A Nyárádmelléki című versben nyíltan hirdeti a társadalmi egyenlőséget:
Zsellér vagy te, én meg székel; |
De egünkre egy nap jő fel, |
Egy eső hull a földünkre |
Mért lennék hát különb, mint te? |
{602.} Szentiváni Mihálynak kitűnő formaérzéke volt: sorfajtái, dallammintái változatosak, zeneiek, tiszták, könnyedek. Politikai költészetének kiváló alkotásai A vértanú és a Dévai váron című ódái. Hitvallás mindkettő: nagy szenvedéllyel szólnak a költő szabadságrajongásáról. Vörösmarty retorikus pátoszának hatása a személyes élmény hevével keveredik bennük: az egyén áldozatvállalása hitelesíti az emelkedett, fenséges hangot.
Szentiváninak néhány novellája is fennmaradt: ifjúkori zsengék ezek. Hét elbeszélése közül ötöt halála után, 1843-ban barátai, Kriza János és Kemény Zsigmond adtak ki Szentiváni Mihály Munkái címmel. Szentiváni a francia vadromantika fogásaival él, de eredeti társadalmi mondanivalót fejez ki bennük: a feudális előítéletek ellen szólal fel, a maradi apák és a haladó szellemű fiatalság ellentétét ábrázolja. Legsikerültebb a Mindenütt rossz, de legrosszabb otthon: a provinciális nemesi világ, az udvarházi élet kitünő szatírája. Szentiváni egy nagyszabású társadalmi irányregényt is készült írni, de ebben halála megakadályozta.
Publicistának is kitünő volt: vezércikkei 1840 májusától az Erdélyi Hiradóban és a Nemzeti Társalkodóban jelentek meg és társadalmi reformokat követeltek. 1841 végétől Kemény Zsigmonddal és Kovács Lajossal együtt szerkesztette az Erdélyi Hiradót, mely ez időben a Pesti Hirlap mellett a legharcosabb ellenzéki orgánum volt. A nemzetiségekről szóló cikkeiben korában ritka jelenség! Szentiváni megértően írt a románság törekvéseiről, bírálta a magyar nemesség elnyomó, románellenes szellemét. Ehelyett együttműködést, "testvéri szövetség"-et javasolt. 1842 végén, fiatalon, huszonkilenc éves korában váratlanul meghalt. Az egész kolozsvári ifjúság felvonult temetésén. A Pesti Hirlap első oldalon közölt róla nekrológot.
A kolozsvári kollégium önképző társaságából, Szentiváni Mihály köréből indult el két jeles történetíró, Kővári László és Jakab Elek pályája. Szentiváni hatására szépirodalmi művekkel léptek fel a Reményben, és csak később kezdtek foglalkozni a történettudománnyal.
Kriza János (18111875) | TARTALOM | Kővári László és Jakab Elek |