2. család: Ibisz-félék (Ibidae) | TARTALOM | Batla (Plegadis Kaup) |
FEJEZETEK
Az ibiszek alcsaládja aránylag kicsiny, de erőteljes alkotású madarak tartoznak; nyakuk középhosszú, fejük kicsiny, csőrük vékony, nem különösen erős, de hosszú, sarlóalakban lefelé görbült s tövétől a hegye felé lassanként vékonyodó; keresztmetszete majdnem kerek orsóalakú; lábuk hosszú és vékony, szárnyuk nagy, széles és kerekített, a leghosszabb a második evezőjük; a fiókszárny rövidsége vagy tollainak foszlottsága által tűnik ki; a fark rövid, szélesen lekerekített vagy kissé kivágott és tizenkét tollból áll.
Az ibisz-formáknak mintegy 26 faját ismerjük; valamennyi földrészen honosak, kivált a meleg övekben, egyes fajok igen különböző vidékeket laknak, mások pedig szűkebb elterjedési területet. Az északon lakók a költözőmadarakhoz tartoznak, a többiek kóborolnak. Nádas és bokros mocsarakban, valamint erdőkben tanyáznak. Hangjuk nem jó hangzású és mindig mély, érdes, vagy rikácsoló, jajgató és üvöltő, egyes fajoké roppant különös és az alcsalád egyik tagjáé sem valóban kellemes. A kivált folyók torkolatánál vagy a tengerparton tartózkodó ibisz-formák főleg halat, rákot és lágytestűeket esznek, a mocsarak közt élők halat, különféle fajta kétéltűeket és apró víziállatokat.
Fészküket többnyire a fák ágai közé vagy bokrokra, néha nádra rakják és más madarak ily helyeken lévő fészkeit is birtokba veszik; a legtöbb faj fészekalja 36 egyszínű tojásból áll.
2. család: Ibisz-félék (Ibidae) | TARTALOM | Batla (Plegadis Kaup) |