3. család: Bóbitásfejűek (Lophotidae) | TARTALOM | Kaszahalak (Trachypterus Gouan) |
A kaszahal-félék családja (Trachypteridae) mindössze körülbelül 16 fajt foglal magában, de ezek valamennyien sajátságos testalkatukkal tünnek ki. Testük ugyanis igen hosszú és magas, oldalról pedig teljesen lapos, s ezért szalagalakjuk van. Halpénzeik igen aprók, vagy hiányoznak. Kis szájuk és nagy meredt szemük van, amely elárulja mélytengeri származásukat. Hátukat végig úszószegély fogja be, amelyet tagolatlan sugarak támogatnak. Hátúszójuk elölső része elkülönült. Mellúszójuk elől van, s a fiatalokon aránytalanul nagy. Farokúszójuk satnya, vagy pedig nem a hosszanti tengely végén helyezkedik el. Vázuk tökéletlenül csontosodik el. Gerincük számos csigolyából áll. Fogaik aprók és gyengék.
Lárváik alakra és színezetre jelentékenyen eltérnek a felnőttektől. Házúszójuk első sugarai aránytalanul meghosszabbodtak, hasúszójuk is kizáróan hosszú sugarakból áll. Farokúszójuk még rendes szerkezetű, szemre részarányos és szintén hosszú sugarak alkotják. A hátúszó megnyult sugarain sajátságos bolyhok is vannak. Ezzel a testalkattal a lárvák is csak a mélység csendes rétegeiben élhetnek meg.
A kaszahalak külsejéből és ritka előfordulásukból arra lehet következtetni, hogy tetemesebb mélységekben élnek. „Ha ezek a halak a felszínre jutnak, - írja Günther - izomzatuk a testükben levő gázok kiterjedése következtében annyira meglazul, hogy csak nehezen lehet őket a vízből a nélkül kihalászni, hogy darabokra ne törjenek és úszóik is tönkre ne menjenek. Valószínűen minden tengerben otthon vannak és minden bizonnyal gyakoribbak és elterjedtebbek, semmint sejtenők. Úgylátszik azonban, hogy csak az ívás idején keresik fel a partokat, vagy általában a felszíni rétegeket. Hébe-hóba fognak belőlük 1-1 példányt, amelyekből néhány a szakemberek kezébe is eljut.
3. család: Bóbitásfejűek (Lophotidae) | TARTALOM | Kaszahalak (Trachypterus Gouan) |