2. Delfinek (Delphinus L.) | TARTALOM | 4. Kardszárnyú delfinek (Orcinus Fitz.) |
A megelőző nemzetségtől eltér abban, hogy arcorra hosszabb testéhez (átlag mintegy 4 m) képest rövidebb s alsó állkapcsa kissé túlnyúlik a felsőn. Azonkívül szemhéjai nem merevek, amilyenek a cetekéi rendesen, hanem a szárazföldi emlősökéihez hasonlatosan mozgékonyak.
A közönséges palackorrú delfin (Tursiops tursio Fabr.)
Felül ólomszürke színű, alul fehér. Ez a faj is előfordul az összes mérsékelt- és forróövi tengerekben, de igazi hazája az Atlanti-óceán északi része, ennek is amerikai oldala. De szárazra vetett példányok ismeretesek a Kieli-öbölből, valamint a holland, angol és skót partokról is.
Bő jövedelmet szolgáltató fogóhelye a Cap Hatteras, az Egyesült-Államok Észak-Karolina államának a partján, ahol megesett, hogy egyetlen vadászévadban, november közepétől május közepéig mintegy 1300 darabot ejtettek el belőle. Egy-egy „bottle-nosed dolphin” ahogyan ott nevezik, több mint 100 liter halzsírt ad. True szerint az iskolák tavasszal körülbelül egyenletesen verődnek össze hímekből és nőstényekből és a legkülönbözőbb korú egyénekből; később jobban szétválnak korok és nemek szerint és egyes iskolák akkor csupán vén hímekből állanak. Mint látszik, főtömegük tavasszal észak felé vándorol, ősszel meg délnek.
Szaporodásának ideje tavasztól nyárig tart, a hálóban a fiatalok nem válnak el az öregek oldalától. Townsendnek sikerült öt példányt elevenen szállítania a Cap Hatterastól a newyorki akváriumba. A hajón keskeny faládákban szállították őket, melyekben a vizet nagyon gyakran váltogatták, s így egészen jó állapotban érkeztek is meg, míg azok, melyeket korábban szárazon kíséreltek meg elszállítani, mind elpusztultak bőrbetegségben. Az aránylag csekély vízmennyiséget legalább is minden hat órában ki kellett cserélni, mert az állatok testének melege egészen fölhevítette. Pár nap mulva elfogadták az eleven halat, tizennégy nap mulva pedig a piacról beszerzett közönséges heringet és apró tőkehalat is; ezekből naponta összesen 90 fontot fogyasztottak el. Nemsokára egészen bizalmasan játszadoztak egymással és jókedvűen ugráltak ki az akvárium nagy központi medencéjének a vizéből, amely külön ilyen nagy termetű állatok számára épült. Februárban még szaporodásra hajlamosaknak is bizonyultak.
Az átmenetet a csőrnélküli, kerekfejű delfinekhez két nemzetség képviseli: az egyik a rövidcsőrű delfineké (Lagenorhynchus Gray), melyet rövid, kevéssé élesen elhatárolódott arcorr jellemez, a másik meg a Cephalorhynchus Gray nem; ennek feje kúpalakú. Háromcsipkés delfinnek lehetne nevezni, mivel farkának fekete színe három csipkeszerű kiugrásban nyúlik be a has fehér színébe.
2. Delfinek (Delphinus L.) | TARTALOM | 4. Kardszárnyú delfinek (Orcinus Fitz.) |