7. Szerválok (Leptailurus Severtzow) | TARTALOM | 10. Fokföldi macskák (Micofrelis Roberts) |
Ebbe a nembe egyetlen kis termetű ázsiai faj tartozik, a manul, amely elég közel áll a valódi macskák (Felis) neméhez, ennek képviselőitől azonban karcsú teste, hosszú, vékony lábai, hosszú fülei és elütő dobcsontalkata által elég lényegesen elüt. Egy másik kihalt faja a Jégkorszak elején Nyugat-Európáig jutott el.
A pusztai macska vagy manul (Trichaelurus manul Pallas)
Közép-Ázsiának sziklás talajú területein, a Kaspi-tó keleti partvonalától Tibetig s az Amur vidékéig a manul vagy pusztai macska honos. Ott ez helyettesíti a mi vadmacskánkat. Nagyság tekintetében körülbelül a mi házi macskánkkal egyezik; Blanford szerint a kandúr feje és törzse 48 cm hosszú, farka 21 cm, vállmagassága 23 cm; súlya, Pallas szerint 33.5 kg. Gereznája vén korában világos, fiatal korában sötét ezüst-deres, és nagyon tömött. Szőrözetének alapját a fakófekete, lágy gyapjúszőr alkotja, s e fölött vannak a fakósárga és fehér hegyű, valamint a sötétbarna szálakból álló nemezszőrök. Szatunin szerint a fültől lefelé húzódó kis pofaszakálla is van. Feje tetejét finom fekete foltok tarkázzák; alacsony, széles, kerek fülét kívül rövid, sárgás, fehér hegyű, belül hosszú, fehér szőr födi. Aránylag hosszú, bozontos farkán sárgásszürke alapon, egyforma távolságokban elhelyezkedő 67 fekete gyűrű látható; a fark hegye az öreg állatokon fekete, a fiatalokon szürke; néha a végtagokon is előfordulnak fekete harántsávok. Az orr hátán és a felső ajkon halvány, agyagszínű, a szemek alatt kezdődő s az arcon végighúzódó két sáv tűnik szembe, amely a nyak két oldalán füstszürke színében mosódik el. Mellének elülső fele fekete színű, bajuszszőrei fehérek.
Ennek a macskafajnak életmódjáról csak Radde kutatásai révén tudunk egyet-mást. Belső-Ázsia hegyes északi szegélye nem is annyira a hegyek magasságával, mint inkább erdőségeivel ennek a macskafajnak éles határt szab. Ilyenformán tehát a manul éppen ellentétben a hiúzzal, amely a legsűrűbb fenyvesek lakója kizárólag csak a középázsiai magas pusztaságokon található. Éppen úgy hiányzik a Szaján-hegység északi oldalán, s a középső Oku vidékén, mint a szajoták magas hegységeiben. Viszont a darchaták és urjének területein, valamint a Kosszogol-tó környékén nem ritka. Mondják, hogy szigorú tél esetén egy-egy család alkotta csapatonként vándorol Mongóliából orosz területre. Sztrachey Ladakban és Tibetben is megfigyelte. Legtöbbnyire apróbb emlősökkel, pl. pocoknyulakkal, továbbá pusztai madarakkal, kivált pusztai talpas tyúkokkal táplálkozik.
7. Szerválok (Leptailurus Severtzow) | TARTALOM | 10. Fokföldi macskák (Micofrelis Roberts) |