{I-198.} A PESTI FOLYÓIRAT-IRODALOM MEGINDULÁSA

A bécsi Allergnädigst privilegierte Anzeigen, a pozsonyi Ungrisches Magazin és Bessenyei bécsi Der Mann ohne Vorurtheil című lapja után, a nyolcvanas évek derekán Pesten is megindult a folyóirat-irodalom – egyelőre német nyelven. A lapalapítások az egyetem áthelyezésével kibontakozó fővárosi irodalmi és tudományos élettel kapcsolatosak. Az évtizedek folyamán itt létrejött két folyóirat mindegyike ismét egy-egy „tudományos társaság” kiadványának nevezte magát, a valóságban ezúttal is csak a szerkesztőknek és munkatársaiknak az együtteseiről és nem valóban szervezett társaságokról volt szó.

Jakob Joseph Winterl, a budai egyetem tanára 1784 elején egy természettudományos társaság kiadványaként kívánt létrehozni havonkénti megjelenésre tervezett folyóiratot. (Monatliche Früchte einer Gelehrten Gesellschaft in Hungarn, 1784.) A Helytartótanácshoz benyújtott kérvényére (melyhez mellékelte az első szám kéziratát is), Riethaller Mátyás könyvrevizor április 13-án hozzájárult a folyóirat kiadásához, de egy mondat kihúzását rendelte el. A törlésre ítélt mondatban arról volt szó, hogy a természeti erők alkotják a világ lelkét, talán magát az istenséget is. A cenzúra éberségére utaló mozzanat azért is figyelemreméltó, mert tudományos jellegű kiadványok esetében kisebb szigorúsággal szoktak eljárni. Az időszaki kiadványoknál azonban úgy látszik, a tudományos folyóiratok sem estek enyhébb elbírálás alá.

A vállalkozás – egyelőre ismeretlen okból – nem folytatódott; Winterl folyóiratából mindössze csak az első szám látott napvilágot.